27. září 2023
3 minuty čtení

Holky z jihlavského terénu a injekční stříkačky

Do redakce nám přišel mail od pracovnic Centra U Větrníku, které se setkávají s osobami, které užívají nebo experimentují s
návykovými látkami a jsou starší 15 let. Gabriela a Sára jsou zároveň i teréními pracovnicemi, které monitorují lokality a sbírají injekční materiál.

V Jihlavě tuto činnost provádějí jednou týdně. Na pohozenou stříkačku ale může narazit kdokoliv z nás. V takovém případě je třeba hlavně myslet na své zdraví. Berte v potaz, že se jedná o potenciálně nebezpečný předmět a při neopatrné manipulaci může dojít k poranění, výjimečně i k nákaze infekčním onemocněním.

„Pokud tedy injekční materiál naleznete, můžete kontaktovat Městskou policii Jihlava, která zajistí bezpečnou likvidaci. Následně můžete o nálezu informovat právě nás, pracovnice Centra U Větrníku, abychom měly přehled, a tyto místa jsme mohly více monitorovat. Pokud se rozhodnete zlikvidovat nalezenou stříkačku sami, dbejte především na své bezpečí a
postupujte následovně,"
sepsaly holky z terénu základní pravidla, která vám nyní shrneme.

1. Připravte si pevnou uzavíratelnou nádobu (například láhev, plechovku).
2. Pro manipulaci je vhodné použít například pinzetu, pokud však nic takového u sebe nemáte, použijte kapesník či igelitový sáček.
3. Stříkačku uchopte, co nejdál od jehly, nejlépe za píst stříkačky a vložte do připravené nádoby.
4. Nádobu pečlivě uzavřete a vhoďte do uzavřeného kontejneru na komunální odpad nebo kontaktujte terénní pracovnice Centra U Větrníku, které odpad zlikvidují.

Pokud se budete řídit dle postupu, žádné riziko nákazy vám nehrozí. V případě, že se o pohozenou injekční stříkačku poraníte, na ranku nemačkejte a nechte ji co nejdéle volně krvácet. Poté ranku důkladně vymyjte, ošetřete dezinfekčním roztokem, a co nejdříve vyhledejte lékaře.Taková zkušenost s rizikovým předmětem ve vás může vyvolávat různé otázky či potřebu nechat se otestovat na infekční nemoci. Pracovníci Centra U Větrníku vám rádi na vaše dotazy odpoví a přímo v centru nebo terénním programu se můžete nechat otestovat, a to zdarma a anonymně, na žloutenku typu B a C, HIV a syfilis. Testování trvá cca 15 minut a dělá se z kapilární krve (píchnutí do prstu).

Tyto viry přežívají v krvi na odhozené stříkačce v různé délce: HIV - 8 min, HCV - 60 dní a HBV – déle než týden.

Otestovat se samozřejmě může každý, protože nákaza hrozí například i u nechráněného pohlavního styku, či kontaktu s krví jiné osoby. Přijíz do centra můžete každý všední den v provozní době nebo se zapojit do Evropského týdne testování, který proběhne 20. - 27. listopadu.

Zdroj a foto: Oblastní charita Jihlava, Centrum U Větrníku