01. srpna 2022
3 minuty čtení

Hnutí ANO chce v Jihlavě městskou developerskou společnost, kvůli stavbě bytů

Hnutí ANO bude v Jihlavě v případě úspěchu v komunálních volbách prosazovat vznik městské obchodní developerské společnosti. Chce jejím prostřednictvím stavět městské byty. Věří, že vynecháním prostředníků při výstavbě ušetří na pořízení nových bytů, jejichž dostupnost chce zvýšit. Novinářům to při dnešním představení volebního programu a kandidátní listiny řekl zastupitel Radek Popelka, který je lídrem kandidátky hnutí pro podzimní komunální volby.

Cena bydlení je podle něho vysoká z mnoha důvodů včetně drahých pozemků a stavebního materiálu. "Ale jsou to i marže jednotlivých dodavatelů. Když dneska víme, že Jihlava má vlastní pozemky, které jsou určeny pro výstavbu, tak nám nic nebrání postavit bytový fond ve vlastní režii v majetku města a tento fond si sami spravovat. Tím snížíme cenu bydlení o cenu pozemků, ale i cenu marží několika stupňů výstavby," řekl Popelka.

Stavět by podle něho měla městská obchodní společnost - akciová nebo s ručením omezeným. Správu bytového fondu by mohla zajišťovat městská příspěvková organizace. Nyní se o správu bytů stará majetkový odbor magistrátu.

Jihlava má podle informací na svém webu 730 městských bytů, některé z nich sociální, a má také 303 bytů v domech s pečovatelskou službou. Současné vedení magistrátu oznámilo, že chce ve spolupráci s developery podporovat družstevní bydlení. Podle dřívějšího vyjádření náměstka primátorky Víta Zemana (Žijeme Jihlavou!) by mohlo v Jihlavě být až 1200 družstevních bytů. Tím, že by stály na městských pozemcích, by desítky z nich získalo město do svého vlastnictví.

Zdroj: ČTK
Foto: redakce