03. května 2023
3 minuty čtení

Havlíčkobrodská průmyslová škola chce nový obor informační technologie

Havlíčkobrodská Střední průmyslová škola stavební akademika Stanislava Bechyně chce otevřít nový maturitní obor informační technologie. Chystá pro něj i nové prostory v půdní vestavbě. Podle ředitele školy Josefa Charamzy by se mohl obor otevřít od září 2024. Na vestavbu za více než 90 milionů korun žádá zřizovatel školy Kraj Vysočina evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).

"Je to koncepční záležitost, na které jsme s krajem (Vysočina) pracovali delší dobu. Máme nahoře nevyužívané prostory, které bychom mohli využít právě pro nový obor," řekl k záměru Charamza.

Informatika je podle něj oborem, který v současnosti zasahuje do všech činností včetně stavebních, a je potřebná. Vyučuje se ve všech okresech Vysočiny, přímo v Havlíčkově Brodě ale chybí, i když ji vyučuje škola v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku.

"Naše škola je takřka 75 let tradiční stavební průmyslovkou. Kromě toho tady máme asi 20 let obor technické lyceum, které je, řekl bych, rozkročené mezi stavební průmyslovkou, gymnáziem a právě informatikou, protože hodin informatiky je tam větší množství," řekl Charamza. Nový obor je tak podle něho logickým doplněním škály vyučovaných oborů. Škola zatím nabízí dva maturitní a čtyři učební obory.

Do oboru informační technologie by ročně přijímala 15 žáků. Konečné slovo v povolení nového oboru bude mít podle Charamzy ministerstvo školství, předpokládá ale, že by se do něj jako první mohli hlásit současní žáci osmých tříd. "Oficiálně povolená věc to (nový obor) ještě není, ale bude se o ní jednat v rámci letošního roku," řekl Charamza.

Kraj Vysočina schválil podání žádosti o dotaci, která by podle hejtmana Vysočiny Vítězslava Schreka (ODS a STO) mohla pokrýt takřka polovinu nákladů. Nyní se pracuje na dokumentaci pro provedení stavby. V půdní vestavbě má vzniknout prostor variabilně dělitelný až na čtyři samostatné třídy, v každé by mělo být 17 počítačů. Součástí úpravy bude stavba únikového schodiště a výtahu kvůli zajištění bezbariérového přístupu. V celkových nákladech je zahrnuté i vybavení. "Předpokládáme, že stavba by mohla začít začátkem příštího roku a měla by trvat zhruba 1,5 roku," řekl Schrek.

Havlíčkobrodská škola má asi 400 žáků. V posledních letech podle ředitele zájem žáků o školu stoupá. V maturitních oborech otevírá vždy dvě nebo tří třídy. "Takhle to pravidelně střídáme, letos to bohužel vyšlo na dvě třídy, takže máme samozřejmě převis, ale ten by byl, i kdybychom otevřeli třídy tři. Převis byl letos i na některých učebních oborech," řekl Charamza.

Zdroj: čtk
Foto: Facebook SPŠ stavební akademika Stanislava Bechyně Havlíčkův Brod

 


 

Dále doporučujeme