25. června 2023
2 minuty čtení

Havířský průvod opět připomněl historii těžby stříbra v Jihlavě

Kostýmovaný průvod havířů, který připomíná historii města Jihlava, tento rok vytvořilo více než 150 dětí. Průvod se v Jihlavě opakuje každý lichý rok a během havířských slavostí Jihlavou projde vždy celkem třikrát.

Havířské slavnosti začaly už v pátek 23. června. Poprvé procesí prošlo již v pátek večer, podruhé v sobotu dopoledne. V prvních dvou dnech malí havířci vystupují z podzemí na Masarykově náměstí, nedělní průvod začíná u základní školy v ulici Křížová a pokračuje na tradiční pouť ke kostelu svatého Jana Křtitele.

"V průvodu už chodí děti dětí, kteří si to zkusily před 20 lety. Tehdy to šly jako děti a teď už jsou z nich maminky a mají své potomky. Zažívám tak další generaci havířů, z čehož mám krásný pocit. V Jihlavě šlo havířským průvodem už nejméně tisíc dětí," uvedl Milan Kolář ze spolku Jihlavský havířský průvod.

Součástí třídenní akce je i jarmark na Masarykově náměstí a festival ve Smetanových sadech, na němž vystoupilo přes 20 hudebních skupin a divadelních souborů.

Havířský průvod je na seznamu nejvýznamnějších projevů tradiční lidové kultury na Vysočině. Motiv kostýmovaných horníků se poprvé objevil při oslavách v roce 1799. Po sto letech zvyk kostýmovaného průvodu upadal, o jeho renesanci se postaral Johann Haupt, majitel fotoateliéru, historik a později kustod jihlavského muzea. Průvod se stal významnou kulturní akcí města konanou vždy kolem svátku Jana Křtitele.

Zdroj: čtk
Foto: Andrea Šeredová