27. dubna 2023
2 minuty čtení

Hasiči pístovská kasárna od Jihlavy nepřevezmou. O areál má zájem armáda či energetická společnost

V Jihlavě hasičský záchranný sbor nepřevezme nemovitosti v bývalém vojenském areálu Pístov. Jejich darování vyjednal předloni kvůli plánu na zřízení republikového výcvikového a vzdělávacího centra pro složky integrovaného záchranného systému. Jihlavští zastupitelé dnes příslušná usnesení týkající se darování těchto pozemků a staveb zrušili. Město dostalo informaci o tom, že převod nebyl druhou stranou schválený.

"Hasičský záchranný sbor od toho ustupuje, takže my rušíme to usnesení," řekl zastupitelům náměstek primátora Martin Laštovička (KDU-ČSL). Uvedl, že mezi zájemci o areál jsou teď armáda a energetická společnost, která by tam chtěla vybudovat větrníky nebo solární zařízení.

Žádost hasičského záchranného sboru kraje o zvážení bezúplatného převodu nemovitostí v bývalých kasárnách Pístov dostala Jihlava podle údajů na městském webu předloni v květnu. Následně bylo podepsané memorandum o spolupráci mezi Jihlavou, Krajem Vysočina a hasičským záchranným sborem.

Znění příslušné darovací smlouvy jihlavští zastupitelé schválili koncem roku 2021. Podle vyjádření, které město dostalo letos v březnu, ale nebyl převod tohoto majetku schválený ze strany ministerstva vnitra – generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.

"Protože v tom viděli nějaké další náklady, které by souvisely s údržbou a rozvojem a nebyla to, řekněme, jejich priorita. Takže, bohužel, to odmítli," řekl jihlavský radní David Beke (ODS) k důvodům, proč hasiči nakonec nabízený pozemek nepřevezmou. "Nás to samozřejmě mrzí, protože jsme si mysleli, že by to mohlo být dobré využití pro ten areál v rámci celé republiky," řekl radní. Doplnil, že město by chtělo pro toto území najít takové záměry, které nezatíží část Pístov velkou dopravou.

Jihlava podle dříve zveřejněných informací v bývalém armádním areálu vlastní sedm hektarů. Další jsou v majetku obce Rančířov.

Zdroj: čtk
Foto: Žaneta Burianová