04. února 2023
2 minuty čtení

Hasiči mají plné ruce práce kvůli větru. Na Vysočině, jihu Čech a Moravy jsou lidé bez proudu

Český hydrometeorologický ústav vydal ve čtvrtek pro Kraj Vysočina výstrahu před velmi silným větrem, která se naplnila. Čerstvý západní až severozápadní dosahuje v nárazech dosahovat kolem 25 m/s (90 km/h), odstavuje domácnosti od proudu, v noci stála železnice, padají stromy, cesta auty i pěšky je ztížená. Kvůli větru je na Vysočině, jihu Čech a jižní Moravě zhruba 2300 odběratelů firmy EG.D. Firma eviduje 19 poruch. Do vedení vysokého napětí padají stromy.  V podvečer bylo bez proudu 12 000 domácností. Kvůli silnému větru popadaly na Vysočině desítky stromů. Na Havlíčkobrodsku vítr způsobil výpadek v dodávce elektřiny u stovky domácností, jimž proud dodává ČEZ. Spadlé stromy omezily provoz na železnici. Vyplývá to z informací ČEZ, hasičů a Českých drah.

Na Vysočině bylo včera po 20:00 bez dodávek proudu zhruba 850 domácností na Jihlavsku, Třebíčsku a v okolí Telče. Na jižní Moravě to bylo asi 1300 odběratelů na Blanensku a v oblasti Boskovic.

Hasiči mají plné ruce práce

Hasiči na Vysočině museli stromy blokující silnice od pátečních 12:00 odstraňovat na 80 místech v kraji. Přes dvě hodiny nejezdily vlaky mezi Horní Cerekví a Pelhřimovem. Před spadlým stromem zastavil před 18:00 vlak také mezi stanicemi Herálec a Lípa na Havlíčkobrodsku nebo mezi stanicemi Třebíč a Studenec. Provoz tam už České dráhy obnovily. Další omezení na železnici byla hlášena mezi Kostelcem u Jihlavy a Třeští nebo  mezi Světlou nad Sázavou a stanicí Leština u Světlé, v provozu je jen jedna ze dvou kolejových tratí. 

Vítr má dnes slábnout

Meteorologové upozorňovali na to, že na Českomoravské vrchovině, v Pardubickém kraji a na západě Jihomoravského kraje může mít dnes vítr rychlost až kolem 90 kilometrů v hodině. Nejnižší noční teploty budou na Vysočině mezi jedním a minus dvěma stupni Celsia. Stejné teploty mají být i v sobotu, kdy by měl vítr postupně slábnout.

Zdroj: čtk
Foto: FB HSZ Kraje Vysočina