18. dubna 2022
3 minuty čtení

Garážový bigbít v Sokolovně: Zahraje a desku pokřtí jihlavská kapela D.N.A.

Už tento pátek 22. dubna 2022 v 19:00 hodin si můžete přijít poslechnout autorský garážový bigbít v podání jihlavské skupiny D.N.A. Koncert se bude konat v Café baru SOKOLOVNA na Tyršově ulici v Jihlavě.

Kapela D.N.A. patří mezi legendy jihlavské avantgardní hudební scény, za dva roky oslaví třicet let od svého vzniku. Funguje od roku 1994, kdy někteří její tehdejší členové teprve maturovali. V Café baru SOKOLOVNA se představí ve složení: Zdeněk Pavelec (bicí), Martin Káca Kacafírek (basa), Libor Chovanec (kytara), Vojtěch Navrátil (kytara) a Michal Šaman Kouba (zpěv, piano).

Desku pokřtí Pavel Štěpán z XIII. století

Skupina právě dokončuje nahrávku nazvanou Amatérská deska aneb Undr s Gruntem z konzervy číratýho popu, ze které zahraje většinu písní, proložených i o něco staršími songy, a kterou bude na pátečním koncertě rovnou křtít. Jejím kmotrem bude Pavel Nácíček Štěpán, známý z kapel XIII. století a H.N.F.

Jsme kapela, která si zakládá na tom, že nemá a neměla žádné ambice, a tudíž si pořád můžeme hrát a zpívat, co chceme a jak chceme.
Michal Šaman Kouba, D.N.A.

Od samého začátku stojí v čele zpěvák a také jihlavský divadelník Michal Šaman Kouba. U příležitosti pátečního koncertu jsme se ho zeptali, co se pod názvem jejich uskupení vlastně skrývá? „Ten význam se v průběhu let několikrát změnil, původně to byly Děti něčeho abstraktního, Dnes nemáme aktovky, Datel na autě nebo Destrukce nervové anarchie a tak dál. A dneska už je to prostě jen ta naše kyselina.😉 Jsme kapela, která si zakládá na tom, že nemá a neměla žádné ambice, a tudíž si pořád můžeme hrát a zpívat, co chceme a jak chceme.“

Pamatujete Áčko?

D.N.A. vzniklo na základech postpunkově kakofonických MMM neboli Milionech mrtvých mrcasníků, skupiny zrozené z nedostatku práce na letní meruňkové brigádě ve složení zpěv a plastový odpadkový kýbl. :-)  Domovskou scénou D.N.A. byl převážně jihlavský avantgardní hudební klub Áčko, jeden z nejznámějších, a podle slov frontmana kapely Mňága a Žďorp jeden z nejšílenějších hudebních klubů v devadesátých letech u nás.

(Kakofonie = zvukový nesoulad v hudbě nebo řeči – pozn. red.)

Autor: redakce, foto: archiv skupiny D.N.A.

Dále doporučujeme