01. května 2022
2 minuty čtení

Fotopasti dokazují, že ekodukt nad D1 si zvěř našla

Srnky, divoká prasata, lišky, zajíci nebo kuny. Ti všichni využívají zelený most nad dálnicí D1 u Humpolce, takzvaný ekodukt, který byl dokončen loni na podzim.

ČTK to řekl ředitel správy CHKO Žďárské vrchy Václav Hlaváč. Menší počty zvířat zatím předpokládá u druhého ekoduktu na Vysočině, který je mezi Velkým Beranovem a Měřínem, protože tam byl kvůli kůrovcové kalamitě po obou stranách dálnice vykácen les.

Rysy ani vlky fotopast zatím nezaznamenala

Zelený most u Humpolce zvěř našla hned první týden poté, co odjely stavební stroje. "A je to tak do dneška. Pohyb běžných druhů tam je intenzivní," řekl Hlaváč. Fotopast zatím nezaznamenala vzácnější druhy zvířat, jako je rys, vlk nebo los. "Ale to jsme pochopitelně nečekali, protože to je záležitost spíše výjimečná," uvedl. I pro tato zvířata je podle něj ale důležité, aby měla možnost dálnici občas překonat.

Ukázalo se, že přes ekodukt u Humpolce občas projdou i lidé. Na podzim tam rušili také motorkáři, ale přes zimu a na jaře se podle Hlaváče neobjevili. Upozornil také na to, že se pěší dostanou na druhou stranu dálnice průchodem, který je na lesní cestě asi 300 metrů od mostu pro zvěř. "Je potřeba, aby využívali ten oficiální podchod pod dálnicí," uvedl. Zvěř se podle něj do úzkého průchodu pod D1 jít bojí, někdy tam proběhnou jen menší zvířata.

Zdroj: ČTK, foto redakce