09. srpna 2022
3 minuty čtení

Firmě Jihlavan loni klesly tržby kvůli nižší poptávce v letectví

Kvůli pandemii covidu-19 loni klesla poptávka v leteckém průmyslu, což způsobilo pokles tržeb z prodeje výrobků a služeb také Jihlavanu, jihlavskému výrobci hydrauliky.

V meziročním porovnání jde o snížení o 29 milionů korun na 209,9 milionu Kč, tedy o 12 procent, jak uvedlo představenstvo akciové společnosti ve výroční zprávě za rok 2021 zveřejněné ve Sbírce listin. Jihlavan měl minulý rok zisk po zdanění 7,2 milionu Kč, zatímco jeho předloňské hospodaření skončilo ziskem 10,3 milionu Kč.

Ke konci minulého roku pracovalo v Jihlavanu 167 lidí. Loňské ekonomické výsledky firmy byly podle zveřejněné zprávy lepší, než kvůli pandemii předpokládala ve svém plánu. Závěr loňska nepříznivě poznamenal také skokový nárůst cen za elektřinu. Společnost podle zprávy reagovala urychlením přípravy projektu na stavbu fotovoltaické elektrárny.

Tradiční výrobce hydrauliky funguje sedm desetiletí. Vloni se změnila jeho akcionářská struktura. Do 21. září byla jediným akcionářem Jihlavanu společnost Czech Aerospace Industries. Majoritním akcionářem se pak podle výroční zprávy stala společnost CEIP Acrobat, která převzala 51 procent akcií. Společnost se zabývá především vývojem, výrobou a servisem leteckých hydraulických a elektromechanických přístrojů, kol a brzd. Komponenty dodává do řady letounů lokálních i světových společností.

Zdroj: ČTK
Foto: redakce