09. května 2022
3 minuty čtení

Dotazy na úspory energií se víc než zdvojnásobily

Energetická agentura Vysočiny (EAV) registruje zvýšený počet dotazů na možné úspory, kvůli zdražování energií je jich ve srovnání s minulostí víc než dvojnásobek. Zatímco za první letošní čtyři měsíce využilo poradenskou službu agentury 140 lidí, za celý rok 2019, jich přišlo 186. Energetika se stala jedním z předních témat pro podnikatele, obce i občany, řekl ČTK jednatel Zbyněk Bouda.

V předchozích letech podle Boudy nebyla vzhledem k celkem stabilnímu energetickému trhu velká motivace hledat úspory, což se v polovině loňska změnilo. Viditelným zlomem podle něj bylo ukončení činnosti významného dodavatele elektřiny a zemního plynu Bohemia Energy. Elektřinu prodražila zejména rostoucí cena emisních povolenek. "Těch příznaků bylo víc. Cena energií začala prudce růst," uvedl.

EAV funguje od roku 2001, zabývá se i využíváním místních zdrojů energie, hledáním úspor, odpadovým hospodářstvím a dopady na životní prostředí. Zakládajícími členy sdružení právnických osob jsou Sdružení obcí Vysočiny, Krajská hospodářská komora a Krajská agrární komora.V agentuře teď pracuje 11 lidí.

"Častý zákazník je takový, který sem přijde a řekne - já chci ušetřit na energii, poraďte mi, co mám dělat," řekl Bouda. Odborníci mu v první řadě doporučí to, aby se snažil snížit spotřebu. "Protože to je z našeho pohledu nejlepší investice. V druhé řadě se podívejme, kde se ta energie dá získávat," doplnil Bouda.

Jak ušetřit?

Spotřebu energie mohou lidé ovlivnit například i tím, že si ujasní, jakou teplotu potřebují mít v jednotlivých částech domu, jestli je například potřeba vytápět i chodby a garáž. Podle zkušeností jednatele se apel na snížení teploty setkává s nejmenším ohlasem u obyvatel panelových domů, kteří chtějí mít v bytech pořád až 25 stupňů Celsia. Jinde v Evropě se podle něj v bytech tolik netopí.

Co se týče energetických zdrojů, u domácností teď podle agentury dominuje pořizování fotovoltaických panelů na střechu a tepelná čerpadla. Obyvatelé rodinných domů často přidávají přitápění dřevem. U plynových kotlů se teď podle jednatele další vývoj těžko odhaduje, kvůli rizikovým dodávkám zemního plynu z Ruska se dá těžko říci, jestli ho bude dost a za jakou bude cenu.

Chystané stavby podle Boudy svazuje nová legislativa. Nehlídá se jen spotřeba energií, ale i to, jakou emisní zátěž nese energie dodávaná zvenčí. Snahou podle něj je, aby si dům co nejvíc energie vyráběl sám. "Výstavba se změnila radikálně. Dneska nejde udělat rodinný dům bez fotovoltaických panelů nebo bez nějaké dodávky obnovitelné energie zvenčí," uvedl. Obce podle jeho zkušenosti chtějí například osazovat fotovoltaiku na střechy svých budov, zvažují i kotelny na biomasu.

Zdroj: ČTK, foto: pixabay.com

Dále doporučujeme