19. září 2022
3 minuty čtení

Dopravních nehod koloběžkářů přibývá. Policie udělala mimořádnou osvětovou a bezpečnostní akci, ovlivnilo ji však počasí

Koloběžky a elektrokoloběžky se stávají v poslední době stále populárnějším dopravním prostředkem, v souvislosti s tím však přibývá dopravních nehod, a proto  policisté na Vysočině uspořádali v sobotu 17. září 2022 mimořádnou dopravně bezpečnostní akci zaměřenou prioritně na řidiče koloběžek a elektroběžek, ale i na cyklisty. Akce byla preventivní a osvětová, kdy policisté zastaveným řidičům koloběžek a kol spíše vysvětlovali, jakou povinnou výbavu má jejich koloběžka či kolo mít.

Do akce, která probíhala na vybraných místech celého našeho kraje,  se zapojili policisté dopravní o pořádkové policie.  Akci výrazně ovlivnilo nepříznivé počasí, což se projevilo na malém počtu cyklistů a koloběžkářů v silničním provozu.

"Na koloběžce potkáváme osoby všech věkových kategorií, tedy nejen děti, ale také dospělé. S narůstajícím počtem koloběžek a elektrokoloběžek na trhu stoupá také počet dopravních nehod, které bývají ve většině případů spojené s vážným zraněním účastníků. Navíc někteří uživatelé koloběžek nerespektují zákon o provozu na pozemních komunikacích a často ani nevědí, jak se mají na koloběžce v silničním provozu správně chovat,“ uvedl plk. Mgr. David Jirák, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. 

Někteří koloběžkáři často ohrožují chodce

Jezdci na koloběžce se často pohybují po chodníku, kde bezprostředně ohrožují chodce,  přejíždí na koloběžce přes přechod pro chodce, kde hrozí kolize s projíždějícími vozidly, při odbočování nedávají znamení o změně směru jízdy a náhle odbočí, aniž by se předtím přesvědčil, zdali ho již nepředjíždí řidič vozidla, který jede za ním.

Akce měla především preventivní charakter, proto policisté kontrolované cyklisty a koloběžkáře ve většině případů upozornili na nedostatky v povinné výbavě jejich kola nebo koloběžky.

Zdroj: Tisková zpráva kraje Vysočina