28. února 2023
3 minuty čtení

Dopravci zpochybňují vážení kamionů, nedaří se tak vybírat pokuty za přetížení. Kraj chce vylepšit systém

Kraj Vysočina se chystá zlepšit systém vysokorychlostního vážení kamionů u Velkého Meziříčí. Dynamické váhy, které dokážou auta zvážit za jízdy, tam jsou do silnice druhé třídy napevno zabudované asi sedm let, dopravci ale výsledky vážení zpochybňují, pokuty za přetížení vozidel se od nich nedaří vybírat. Data z nové technologie by měla být "neprůstřelná," řekl dnes novinářům hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO). Předpokládaná cena modernizace vah je 15 milionů korun.

Silnice II/602, na níž jsou dynamické váhy, vede souběžně s dálnicí D1. Vedení kraje se rozhodlo obnovit vážení kamionů na stejném místě. "Není to otázka toho, že by Kraj Vysočina nebo některá z našich obcí chtěly vybírat pokuty, ale je to proto, že přetížené kamiony ničí naše silnice, které nás stojí obrovské finanční prostředky," řekl hejtman.

Certifikaci měl podle hejtmana také systém vážení, který byl na vjezdu do Velkého Meziříčí osazený před lety. Zástupci dopravců, například společnost Česmad, podle hejtmana zpochybňovali validitu vážení. Svoji roli v tom podle hejtman hrálo i to, že se v místě vážení zvlnila vozovka. Při převážení kapalného nákladu argumentovali i tím, že když vozidlo přibrzdilo, navalil se náklad na jednu nápravu. Pokut za přetížení se podařilo vybrat jen okolo 500. V minulých dvou let od jejich vymáhání kraj kvůli sporům s dopravci v podstatě upustil.

Místem, kde jsou váhy, podle údajů kraje projíždí zhruba 1000 nákladních aut denně. "Jenom z loňských statistik víme, že za ten rok jich takřka 1000 projelo přetížených a chceme tomu zkrátka zamezit," uvedl hejtman. Nový systém bude asi na 350 metrech vozovky. Po jeho osazení by podle Schreka měly být výsledky vážení auta s nákladem nezpochybnitelné. Většinu peněz z vybraných pokut dostává kraj, městu z nich připadá 15 procent.

Radní kraje dnes projednali přikoupení metru pozemku pro technologii vážení. Zároveň navrhli březnovému zastupitelstvu kraje, aby z loňského zůstatku krajského hospodaření navýšilo peníze na investice v dopravě, včetně peněz na lepší dynamické vážení kamionů.

Zdroj: čtk
Foto: Ilustrační, Policie ČR