10. dubna 2023
3 minuty čtení

Domácí hospicovou péči minulý rok využilo 1103 pacientů, o stovku víc než předloni

Na Vysočině pomáhá osm organizací těžce nemocným lidem, aby mohli zůstat doma do konce života. Domácí hospicovou péči minulý rok využilo 1103 pacientů, o stovku víc než předloni. Kromě zdravotních pojišťoven na tuto péči přispívá kraj, další peníze shánějí organizace samy. Paliativní péči poskytují i nemocnice. Lůžkový hospic zatím jako poslední z krajů Vysočina nemá, jeho stavba v Havlíčkově Brodě začala minulý rok.

Hospicovou péči pacientům v rodinách poskytují organizace charity a obecně prospěšné společnosti, v Telči funguje Sdílení a na Žďársku Domácí hospic Vysočina sídlící v Novém Městě na Moravě.

"Základem paliativní péče v území jsou funkční mobilní paliativní týmy, jeden až dva v každém okrese, které poskytují zdravotní složku paliativní péče přímo v domácnosti podle potřeb klientů," uvedl radní kraje Jan Tourek (KDU-ČSL). Doplnil, že tyto týmy jsou připravené pomoci 24 hodin denně, i o víkendech a svátcích.

Služba funguje na území celého kraje. "Máme ověřeno, že péče týmů je přiměřeně dostupná a lidé, kteří ji potřebují, nemusí na její zavedení čekat," uvedl radní. V dotačním programu pro poskytovatele domácí hospicové péče kraj vloni dělil 28 milionů korun, stejně jako letos. Mezi úskalí podle kraje patří to, že systém úhrad ze zdravotního pojištění nepokrývá náklady této péče, a také zajišťování potřebného počtu lékařů.

Domácí hospic Vysočina působící na Žďársku byl založen v roce 2000 jako Hospicové hnutí Vysočina. Ze začátku fungoval díky dobrovolníkům, služba se rozvíjela. "Pozoruji velmi výrazný posun a zprofesionalizování péče," řekla ředitelka Hana Brnická. Podle ní pomohlo to, že na péči začaly přispívat pojišťovny. Zlepšila se spolupráce s nemocnicemi, služba se dostává víc do povědomí lidí. Když v organizaci v roce 2015 začínala, spolupracoval s ní jeden lékař, teď jich je 14. Čtyři fungují v běžné pracovní době, zbylí drží pohotovostní služby. Posily do lékařského týmu hledal hospic od roku 2020, zajistit se je podařilo loni.

Platby od pojišťoven pokrývají náklady domácího hospice z 60 procent a dalších 20 procent krajská dotace. Asi pět procent příjmů představují platby od klientů, kteří za péči platí stokorunu denně. Zbývající díl peněz musí organizace sehnat. Ředitelka uvedla, že by byla ráda, kdyby byl příspěvek od pojišťoven o něco vyšší, ale i do budoucna počítá s tím, že bude potřeba získávat finance z více zdrojů.

Domácí hospic Vysočina loni pomáhal 120 nemocným, letos by jich mohlo být i přes 150. O jednoho pacienta se v průměru stará 24 dnů, podle ředitelky se doba může výrazně lišit. V extrémních případech může jít o jednodenní péči nebo naopak o pomoc na několik měsíců.

Krajské nemocnice mají podle kraje konziliární paliativní týmy, v jihlavské nemocnici je lůžkové paliativní oddělení. Kraj se také postará o vznik lůžkového hospice, stavba bude stát 76 milionů korun. Budova s 20 lůžky bude dokončena v únoru 2024.

Zdroj: čtk
Foto: pixabay.com

Dále doporučujeme