11. srpna 2022
4 minuty čtení

Do stavebních úprav ve školách investuje Kraj Vysočina letos 524 milionů korun

Kraj Vysočina letos vydá za stavební práce ve svých školách 524 milionů korun, je to víc než před rokem. Před dokončením je novostavba svářečské školy a dílen Střední školy průmyslové, technické a automobilní Jihlava. Nově budou moci zahájit výuku i v gastrostudiu na Obchodní akademii a Hotelové škole v Havlíčkově Brodě. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí kraje Jitka Svatošová.

„Vedení kraje se ve spolupráci s ředitelstvími škol vždy snaží naplánovat největší objem stavebních prací na léto. Ve školách není běžný provoz a harmonogram prací neomezuje pohyb po budovách a výuku," uvedl krajský radní pro školství Jan Břížďala (Piráti). Kromě těchto akcí však podle něj pokračují i víceleté projekty, dělají se většinou za provozu a jejich délku víceméně ovlivňuje i přizpůsobení prací běžnému chodu školy. "Takovými projekty jsou například generální oprava domova mládeže při Střední průmyslové škole Třebíč nebo domova mládeže SOŠ, SOU a ZŠ Třešť," uvedl radní. V Třešti se rekonstruuje prvních 24 ze 184 pokojů zařizovaných v roce 1985. Na úpravě se budou podílet i učni oboru truhlář, vyrobí nový nábytek.

V provozu už je nová posklizňová linka humpoleckého školního statku. Stála asi 74 milionů korun. Před zahájením je rekonstrukce dílen pelhřimovské střední školy s učilištěm. „Jedná se o demolici objektu uvnitř areálu, na jehož místě vznikne budova dílen, učeben a jejich zázemí o třech nadzemních podlažích. Součástí zakázky je i zateplení sousední budovy, demontování falešné mansardové střechy, vybudování nové střešní konstrukce s izolací, výměna oken, rekonstrukce systému větrání s instalací nových vzduchotechnických jednotek s rekuperací odpadního tepla, venkovní stínící technika, úprava topného systému, rozvodů ústředního topení, korekce otopných těles včetně měření a regulace a také rekonstrukce sociálních zařízení v odhadovaném rozsahu 100 miliónů korun,“ uvedl krajský radní pro majetek Karel Janoušek.

Asi 27 milionů korun investoval kraj do tělocvičny a nádvoří třebíčské stavební školy, dokončené mají být v září. Jednou z největších krajských investic ve školství je ale stavba tělocvičny ve Žďáru nad Sázavou. Novostavbu za asi 140 milionů korun, kterou částečně hradí také město Žďár nad Sázavou, budou moci žáci i veřejnost využívat v druhé polovině roku 2023.

Loni vydal kraj podle svých dřívějších informací na stavební akce ve školách 336 milionů korun.

Zdroj: čtk
Foto: Kraj Vysočina

 

Dále doporučujeme