12. června 2022
4 minuty čtení

Do Jihlavy "zavítá" kněz na skútru. Vernisáž výstavy bude 15. června

V Jihlavě se připravuje výstava o zdejším rodákovi, knězi a misionáři v Indii Janu Medovi. Uskuteční se od 15. června do 17. srpna v jihlavské radnici. Cílem nové výstavy je přiblížit Jihlavanům mimořádnou osobnost misionáře Jana Meda, který svým životem ovlivnil tisíce lidí v daleké Indii.

Jejím cílem je upozornit obyvatele krajského města na zajímavou osobnost, která ovlivnila území téměř čtyřikrát větší, než je Česká republika.

Kdo byl Jan Med?

Jan Med stál za vznikem školského systému v severovýchodní Indii a celoživotně se staral o chudé děti a rodiny zejména v odlehlých horských oblastech, které objížděl na svém skútru. Přinášel tam materiální i duchovní pomoc a nabízel dětem vzdělání. Školy, které zakládal či pomáhal založit, fungují dodnes. 

Jihlavský misionář nejprve působil v jižní části Indie, v 70. letech se přesunul na severovýchod, kde také roku 2011 dokončil ve věku 95 let svou životní pouť.

Putovní výstavu připravila Salesiánská asociace Dona Boska, z.s. (SADBA), jejíž dobrovolníci na některých místech a školách, kde Jan Med působil, také pomáhali. Záštitu nad akcí převzala primátorka města Jihlavy Karolína Koubová.

Ochutnávka indických jídel

Během vernisáže, která se uskuteční 15. června od 16:30 v jihlavské radnici, si návštěvníci budou moci prohlédnout více než dvě desítky infopanelů a velkoformátových fotografií. Připraven je také krátký dokument o Janu Medovi, přednáška dvou dobrovolníků, kteří v Indii působili a seznámení se s činností SADBA. Součástí bude i ochutnávka indických jídel nebo divadlo Víti Marčíka, rovněž dobrovolníka v Indii.

SADBA na odkaz díla Jana Meda navázala projektem Vzdělávání učitelů v severovýchodní Indii a snaží se tímto způsobem dále pomáhat indickým učitelům a dětem k lepšímu vzdělávání a tím i k zajištění lepší budoucnosti. Některé ze škol založené Janem Medem tak podporuje dodnes.

Zdroj: www.jihlava.cz/jezkovy-oci