07. června 2022
4 minuty čtení

Do Jihlavy na aviatiku. Do Jihlavy na výstavu, kde můžete vidět různé podoby a významy létání

Oblastní galerie Vysočiny (OGV) v Jihlavě otevře ve čtvrtek výstavu Aviatika v české vizuální kultuře 1783 –1957. Zájemcům a fandům do létání nabídne přehlídku umělecké tvorby zapůjčené z mnoha institucí, současné tvůrce z Vysočiny na ni zastoupí Arnošt Pacola. Výstava potrvá do 16. října, část vystavených děl se po dobu trvání výstavy obmění. Výstavu zahájí vernisáž, která se koná ve čtvrtek 9. června od 17 hodin. U příležitosti otevření výstavy pro veřejnost se v pátek 10. 6. 2022 bude (za příznivého počasí) konat vzlet balonu z jihlavského náměstí, sledujte www.ogv.cz.

Nejde o mapování vývoje (letectví), ale je tam spousta věcí, které souvisí velmi vzdáleně. Je to projekt, který rozvíjí fantazii a podporuje vnímání abstraktní tvorby. Pro OGV je to podle ní mimořádná výstava s díly Josefa Achrera, Milana Saláka, Jindřicha Štýrského nebo Bohumíra Matala. Mezi autory vybraných děl je i Francisco Goya. Díla na výstavu zapůjčilo asi třicet osobností a institucí, některá jsou ze sbírek OGV.

Výstava je volným pokračováním loňské přehlídky, která byla v Západočeské galerii v Plzni, a doplněním publikace Od balonu ke kosmickému vědomí Evy Bendové a Ondřeje Váši, kterou vydala Národní galerie v Praze. 

Zdroj: ČTK, Oblastní galerie Vysočiny
foto: www.ogv.cz