20. února 2023
2 minuty čtení

Do Horáckého divadla už brzy novým autobusem

Letošní rok plánuje Horácké divadlo Jihlava pořídit nový autobus pro svoz diváků. Zřizovatelem divadla je Kraj Vysočina, který svým příspěvkem ve výši 4,5 milionů korun pomůže vyměnit  dosluhující nejstarší ze tří nyní používaných vlastních autobusů.

Krajská rada rozhodla, že jako poděkování souboru Horáckého divadla nadělí k tisící premiéře takový malý velký dárek," řekla k příspěvku náměstkyně Hana Hajnová. Autobus, který chce divadlo koupit, bude podle ní stát asi pět milionů korun.

Vedle svozu návštěvníků Horáckého divadla, který patří mezi českými divadly k ojedinělé službě, slouží autobusy i pro cestování divadelního souboru po České republice i do zahraničí. Nový zájezdový autobus má nahradit 19 let starý divadelní autobus.

„Za ještě předcovidový rok 2019 bylo v rámci předplatného převezeno téměř 11 000 diváků, mimo předplatné dalších 6 360 diváků," uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury a památkové péče Roman Fabeš.

Divadelní dopravu využívají vedle předplatitelů při hromadných objednávkách také školy, obce nebo soukromé firmy. Tým řidičů, kteří vždy patřili do fanklubu divadla, sváží diváky z téměř dvou stovek míst. Zdeněk Dryšl, emeritní ředitel divadla, ve svých vzpomínkách odhadl zahájení svozů někdy mezi roky 1967 a 1968.

Zdroj a foto: TZ Kraje Vysočina