25. října 2022
2 minuty čtení

Dnes začíná šestidenní maraton dokumentárních filmů, uměleckých ocenění a výstředního oblečení. MFDF je tady!

V Jihlavě dnes začíná 26. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Do 30. října nabídne na 380 filmů. Zahájí ho dokument ukrajinské režisérky Oksany Mojseňukové Osmý den války.

Snímky budou soutěžit v několika sekcích. Autorem cen je i letos česko-argentinský umělec Federico Díaz, který k jejich výrobě využívá umělou inteligenci.

Autorem festivalové znělky letošního ročníku je italský režisér žijící v USA Roberto Minervini. Před dvěma lety věnoval festival tomuto tvůrci retrospektivu. V minulosti byli tvůrci znělky mimo jiné Jean-Luc Godardov nebo Godfrey Reggio.

Na dnešním slavnostním večeru předají pořadatelé cenu Krátká radost určenou krátkému snímku, kde o vítězi hlasovala veřejnost. Ocení také nejlepší dokumentární knihu a producenty. Součástí večera bude i udělení Ceny Respektu za nejlepší televizní, video či on-line investigativní reportáž uplynulého roku s politickým či společenským tématem. Cenu už 16. rok vyhlašuje ve spolupráci s festivalem týdeník Respekt.

Hlavní festivalové ceny budou předány 30. října. Ocenění za přínos světové kinematografii si letos z festivalu odnese slovenský filmař, výrazný představitel československé nové vlny 60. let Dušan Hanák. Jeho uhrančivý snímek Obrazy starého světa uvede festival v sobotu večer.

Jihlavský festival je největší přehlídkou dokumentárních filmů ve střední a východní Evropě a každoročně promítne okolo 300 dokumentů. Nejlepším českým dokumentem byl loni na festivalu snímek Bratrství. Mezi světovými dokumenty porotce nejvíc přesvědčil slovenský snímek Čiary.

Zdroj: ČTK
Foto: Facebook MFDF

Dále doporučujeme