09. srpna 2022
3 minuty čtení

Díky slunečnému počasí postupují žně na Vysočině rychlým tempem

Téměř 60 % obilovin na Vysočině sklidili zemědělci do začátku tohoto týdne. Řepky zbývá na polích už jen desetina. Hektarové výnosy jsou zatím o něco lepší než před rokem. U obilovin je průměrný výnos okolo 6,2 tuny a u řepky 3,7 tuny. Největší podíl sklizených ploch je na Třebíčsku a Havlíčkobrodsku. Údaje poskytl Vlastimil Vaněk z jihlavské agrární komory.

"Průběh sklizně je díky počasí plynulý. Sem tam se objeví nějaká přeháňka, ale celkově počasí přeje a porosty vypadaly a vypadají dobře," řekl Vaněk. Výhodou je podle něj také to, že zemědělci nemusí sklizené obilí dosoušet, díky čemuž šetří energie.

Před rokem, kdy žně na Vysočině zdržovaly bouřky a déšť, stihli zemědělci ve stejné době sklidit 15 procent obilí a necelou pětinu řepky.

Z letošních 137.900 hektarů polí s obilovinami na Vysočině posekly kombajny do dneška přes 78.700 hektarů. Průměrný hektarový výnos 6,24 tuny je proti celkovému loňskému výsledku zatím vyšší o 170 kilogramů. Nejvíc, 6,7 tuny, se urodilo ječmene ozimého, který je už sklizený. Okolo 6,4 tuny z hektaru se pohybuje výnos žita a ozimé pšenice. Ovsa zatím zemědělci odváželi z hektaru jen okolo tří tun, jeho sklizeň ale teprve začíná. Do začátku tohoto týdne bylo posekaných 180 hektarů z celkových 6100 hektarů ovsa v kraji.

Průměrný hektarový výnos u řepky olejné je na Vysočině zatím 3,7 tuny proti loňským necelým 3,4 tuny. Z 37.500 hektarů řepkových polí zbývá sklidit úrodu na 4200 hektarech.

Zdroj: ČTK
Foto: redakce