06. ledna 2023
4 minuty čtení

Dětský lesní klub Hájenka nemá od září 2023 kde být. Hledá nové zázemí a prosí veřejnost o pomoc

Dětský lesní klub Hájenka, který už dvanáct let sídlí v hájence na okraji Zborné u Jihlavy, se musí v srpnu 2023 vystěhovat, končí mu smlouva a stavbu, kde dosud spokojeně působí, čeká rozsáhlá rekonstrukce. Tu bude provádět majitel objektu, Správa městských lesů v Jihlavě. Rekonstrukce není bohužel slučitelná s každodenním chodem klubu, který za týden navštíví až 24 dětí. Spolek Děti a stromy, který lesní klub Hájenka provozuje, proto intenzivně hledá nové působiště a obrací se tímto s tipováním a nabídkou lokalit i na veřejnost. Čas totiž neúprosně běží a dosavadní jednání zatím úspěšná nebyla.

„Už jsem zkoušela oslovit nějaké organizace a městské části Jihlavy, ale mám pocit, že se některé zalekly toho, že je to pro děti, a tím pádem musí provoz splňovat milion povinností. My ovšem nejsme registrovanou školkou, nemáme vůbec žádné dotace od státu, klub je financován výhradně z členských příspěvků rodičů,“ sděluje redakci Mojejihlava.cz paní Martina Janečková, koordinátorka klubu. Zve tímto také všechny případné majitele vhodných lokalit, kteří by o nájmu pro takzvanou lesní školku uvažovali, aby se přijeli po předchozí domluvě osobně podívat na Hájenku, jak to funguje.

Zázemí pro lesní klub má ovšem svá specifika, a proto pro něj není vhodné třeba místo u frekventované silnice nebo zastavěná oblast.

„Po dvanácti letech se nám s hájenkou bude loučit velice těžko. Je na kouzelném místě, které nabízí nepřeberné možnosti. Hned za hájenkou je les, nedaleko je vodárna, kde se dá v zimě sáňkovat a v létě zdobí kopec rozkvetlé kopretiny a další květiny. Dojít se dá k několika rybníkům, studánce, na sjezdovku, za zvířátky. Není tedy pro nás nejdůležitější, jak bude vypadat zázemí, ale kde se to zázemí nachází. Může to být domeček, chalupa, chata, v případě potřeby bychom si zázemí vytvořili (maringotka a pergola, jurta, obytné kontejnery). V zázemí děti tráví většinou maximálně dvě až tři hodiny denně, v době oběda, odpočinku nebo v zimě při odpolední svačině,“ popisuje potřeby lesního klubu Martina Janečková.

Dále dodává, že u zázemí potřebují prostor, kde si děti budou moci volně hrát, kde mohou zbudovat pískoviště, ohniště a jsou tam alespoň nějaké stromy a keře.

„Vše si umíme vytvořit a stromy si když tak zasadíme. Co se týká vnitřních prostor, tak potřebujeme místo na uložení náhradních věcí pro děti a místnost jako jídelnu a ložničku. Na Hájence máme ještě kuchyň, herničku a prostor pro uložení materiálů a pomůcek pro průvodce. Ale to jsou takové bonusy navíc, které máme, protože je hájenka nabízí.“

Hájenka chce zůstat lesním klubem, je důležitá docházková vzdálenost do lesa nebo lesoparku. Občas s dětmi vyrážejí také na výlety do Jihlavy, tudíž pěší vzdálenost k městské hromadné dopravě také hraje nemalou roli.

Spolek Děti a stromy založily v roce 2011 tři maminky, které chtěly pro své děti lesní klub jako alternativu ke státním školkám. Protože se jednalo o lesní klub, projednaly svůj nápad se Správou městských lesů s cílem vyjednat si prostor pro umístění maringotky. Nakonec se ale poštěstilo a klub získal pro své zázemí neobsazenou hájenku ve Zborné. Přes prázdniny vybavily hájenku tak, aby hned v září 2011 mohly přivítat první děti. Každý rok k nim přibyl někdo další, dnes je klub preferovaným místem pro rodiče, kteří uvažují a chtějí pro své děti alternativní vzdělávání. Kapacitu má lesní klub sedmnáct dětí za den, a jak s úsměvem vysvětluje Martina Janečková, kapacita odpovídá počtu židlí kolem stolu. Ne všechny děti ale chodí do klubu celý týden, takže celkově se v klubu vystřídá během týdne přes dvacet dětí.

Pokud byste o vhodném místě pro dětský lesní klub Hájenka věděli, nebo chtěli sami nabídnout, neváhejte Martinu Janečkovou kontaktovat na telefonním čísle 732 763 207 nebo e-mailem klub.hajenka@seznam.cz

Připravila: Ivona Kavalierová
Foto: archiv DLK Hájenka