19. dubna 2023
2 minuty čtení

Děti z dětských domovů prozradily svůj životní příběh, poskytly rady z praxe i ostatním

Vykročit nohou do života z dětského domova nebývá lehká záležitost, proto v sídle Kraje Vysočina minulý týden proběhla speciální konference, určená právě těmto dětem.

Konferenci, kterou osobně podpořil hejtman Vítězslav Schrek i krajský radní pro oblast školství Jan Břížďala, se zúčastnilo 70 dětí z dětských domovů i 15 mladých lidí, kteří tyto domovy již opustili a nyní žijí samostatně. Právě ti zde prezentovali své životní příběhy i příklady z praxe, které mohou využít i další děti, které se po odchodu z dětského domova budou muset postavit na vlastní nohy.

Všichni prezentující, kteří na Vysočinu přijeli z různých koutů České republiky, ocenili možnost setkat se s dětmi z dětských domovů. Většina z nich dokončila vysokoškolské studium, má vlastní rodinu, práci i bydlení. Na dětský domov ve všech případech vzpomínají s láskou, dva z nich se dokonce vrátili do svého dětského domova jako vychovatelé. Často také pracují v profesích, kde mohou pomáhat, například v sociálních službách nebo zdravotnictví. Dodnes se přátelí, pravidelně navštěvují a zůstávají v blízkém kontaktu nejen s dětmi, ale i s vychovateli, se kterými prožili v domově své dětství a dospívání.

„Podobné setkání bychom chtěli uspořádat i v příštím roce, protože si myslím, že je velice přínosné, když děti z dětského domova vidí dobré příklady, kam to mohou v životě dotáhnout. Získají lepší motivaci k učení a mohou se vyvarovat zbytečných chyb i problémů. Chtěl bych poděkovat všem prezentujícím, kteří se s námi podělili o svůj mnohdy nelehký životní příběh,“ řekl závěrem konference radní Jan Břížďala.

Zdroj a foto: www.kr-vysocina.cz