15. března 2023
2 minuty čtení

Děti na jihlavských základkách pravidelně nahlížejí do světa nevidomých. Osvětové akce bourají předsudky

Tyflocentrum Jihlava ve spolupráci s Městskou policií Jihlava realizuje zážitkové a osvětové přednášky nejen pro širokou veřejnost, ale i pro žáky a studenty jihlavských a okolních škol. Přednáškami v rámci školního roku projdou téměř všechny třetí třídy základek v Jihlavě, a pak ostatní, které se individuálně domluví. Nedávno takto zavítali za žáky Základní školy O. Březiny. Osvětovými přednáškami prošlo jen v roce  2022 celkem 501 žáků a studentů. Zájem je veliký.

"Od začátku roku 2014 realizujeme pravidelné přednášky v základních školách na Jihlavsku ve spolupráci s Městskou policií v Jihlavě s Mgr. Květou Procházkovou, která pracuje jako preventistka. Děti se dozví spoustu zajímavostí ze života zrakově postižených lidí, seznámí se se zajímavými kompenzačními pomůckami a ukázkami z výcviku vodících psů, naučí se základní pravidla komunikace a průvodcovství zrakově postiženému člověku, kterému mohou pomoci na ulici např. tím, že ho osloví a převedou bezpečně přes silnici. Na osvětových přednáškách s námi spolupracují i zrakově postižení klienti, nejvíce přednášek s námi absolvovala paní Petra Limberková s vodící fenkou Roxy," představuje tuto skvělou aktivitu Mgr. Iveta Bělovová Dolejší, ředitelka jihlavského Tyflocentra

Cílem všch osvětových přednášek, které jihlavské Tyflocentrum pořádá, je seznámit širokou veřejnost se světem nevidomých a slabozrakých lidí. Především jde o odbourání předsudků a různých mýtů, které se v populaci běžně vyskytují. 

Děti i dospělí tak získávají základní informace, jak se k nevidomým lidem chovat, jak s nimi komunikovat a jak jim nabídnout a následně správně poskytnout pomoc, pokud ji potřebují.

Autor: Ivona Kavalierová
Foto: Tyflocentrum Jihlava