16. června 2022
4 minuty čtení

Den otevřených lesů i na Vysočině. Na komentovanou prohlídku můžete s lesníky třeba do Zborné a Hodic

Vysočina bude o nadcházejícím víkendu plná akcí a jedna z nich může potěšit milovníky klidu, ticha a lesů. Koná se totiž celorepubliková akce Den otevřených lesů, a to v sobotu 18. června 2022. Lidé se mohou vydat na komentovanou procházku do lesa na šesti místech. Seznámí se s hospodařením v soukromých a obecních lesích na Jihlavsku, Havlíčkobrodsku a Žďársku, uvidí ukázky práce s koňmi a lesní technikou i to, jak se lesníci vyrovnávají s kůrovcovou kalamitou.

První Den otevřených lesů pořádá 18. června Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL). Program pro veřejnost připravilo v celé republice 48 majitelů lesů, od menších hospodářů až po velké majetky.

Jihlavsko

Na Jihlavsku bude Den otevřených lesů u Jihlavy a Hodic. Správa městských lesů Jihlava připravila dvoukilometrový prohlídkový okruh u Zborné, bude tam i soutěž pro děti. Jihlavě patří celkem 3800 hektarů lesů. Obec Hodice vlastní 106 hektarů lesních pozemků, veřejnost zve do lokality Kratizna, kde jsou lesy různého stáří, části jsou nově osázené smrky, jedlemi, buky a duby. Značená cesta odtud vede na hrad Roštejn.

Žďársko

Ve Žďáru nad Sázavou lidé s lesníky projdou po naučné stezce kolem Konventského rybníka. Trasa s několika zastaveními měří tři kilometry. Uvidí i to, jak se dřevo těží, přibližuje koňmi i vyvážecí soupravou, doví se o hospodaření v tamních lesích společnosti Kinský, která jich má okolo 5800 hektarů. Na Novoměstsku procházka povede soukromým lesem okolo přírodní památky Vávrova skála u Pohledce, majitel ukáže také nový rybník s tůněmi. Komentované vycházky budou na Žďársku rovněž v oboře ve Velkém Meziříčí. Jde o majetek rodiny Podstatzky - Lichtenštejn.

Havlíčkobrodsko

Na Havlíčkobrodsku budou vycházky s ukázkami práce ve Vilémově, kvůli omezené kapacitě zámeckého areálu by se tam zájemci měli předem nahlásit.

"Taková akce nemá zatím v republice obdoby, příležitost setkat se v tak hojné míře přímo s vlastníky nestátních lesů a jejich správci je tady poprvé," uvedl předseda SVOL Jiří Svoboda. V lesích budou jednorázové nebo opakované komentované procházky, na některých místech si účastníci budou moci práci v lese i vyzkoušet, například postavit oplocenku. "Rádi ukážeme, jak pracujeme s přírodou, vysvětlíme, čím se hospodaření v lese řídí a jaké má limity," uvedl Svoboda.

SVOL má přes 700 členů, kteří hospodaří na 551.000 hektarech půdy. Jde o 21 procent celkové výměry lesů v ČR.

Více informací najdete na webu akce.

Zdroj: čtk, foto: pixabay