08. května 2022
3 minuty čtení

Den matek, jak ho (ne)znáte. Slavíme ho krásných 99 let

Druhou květnovou neděli slavíme v České republice Den matek. Svátek, který oslavuje všechny maminky a mateřství obecně. Málokdo ale tuší, že jsme tento svátek převzali z Ameriky. A třeba v Anglii dostávali sloužící v tento den volno.

Už staří Řekové slavili svátek matek a plodnosti, který byl spojen s uctíváním pohanské bohyně Rhey, matky bohů. V Anglii se tento den oslavoval pod názvem Mateřská neděle a připadal na postní dobu před Velikonocemi. A v arabských zemích se maminky oslavují v březnu.

Historie Dne matek

V 16. století se v Anglii oslavoval svátek matek pod názvem Mateřská neděle (nebo Neděle matek) a připadal na postní dobu před Velikonocemi. Sloužící dostávali v ten den volno, aby mohli vyrazit ke svým rodinám a strávit čas se svými příbuznými a maminkami. A pokud už jejich maminky nežily, navštívili alespoň rodinu a kostel v místě jejich bydliště.

Pravidelně se začal Den matek slavit ve Spojených státech roce 1907, a to na počest Anny Reeves Jarvisové, která bojovala za práva matek, nicméně veřejně slaven byl až o rok později. Jako celonárodní svátek, který se bude konat druhou květnovou neděli v roce, jej v roce 1914 vyhlásil americký prezident Woodrow Wilson.

Den matek je tu letos 99 let

U nás, respektive v Československu, se Den matek slaví letos po devětadevadesáté. První oslavy připadají na rok 1923 a o oslavu tohoto dne se zasadila dcera Tomáše Garrigue Masaryka - Alice Masaryková.

Po skončení druhé světové války byl u nás Den matek výrazně upozaděn a veřejně se přestal prakticky slavit, mnohem více byl propagován Mezinárodní den žen. Doma si ho však mnoho lidí připomínalo dárkem, kytičkou či čokoládou věnovaným maminkám, stále. Po sametové revoluci se začal znovu otevřejně slavit, v některých zemích je dokonce sloučený právě s Mezinárodním dnem žen. 

Nejdůležitější bytostí v životě každého z nás je naše maminka. Proto jí dnes nezapomeňme popřát, a pokud už nemůžeme osobně, tak alespoň krásnou vzpomínkou.

Zdroj: Wikipedia, foto redakce