14. srpna 2022
3 minuty čtení

Dejte jim hlas. Komu? No přece stromům na Vrchlického ulici a Masarykově náměstí

Vyprahlé ostrůvky mezi asfaltem a betonem stromům ve městě zrovna dvakrát nesvědčí. Pracovníci odboru životního prostředí jihlavského magistrátu proto vysadili stromy do takzvaného strukturálního substrátu, nejprve na vyprahlé Vrchlického ulici a po dobré zkušenosti také na Masarykově náměstí. A tak zatímco stromy na jiných místech musejí být zalévány třikrát týdně, v ulici Vrchlického to bylo dvakrát od doby jejich výsadby, tedy od roku 2020.

Výsledky své práce poté přihlásili do soutěže Adapterra Awards 2022, kde již ve finálovém kole soutěží mezi českými i rakouskými městy o nejlepší adaptační opatření na změnu klimatu. Hlasovat pro jihlavský projekt můžete až do 15. října ZDE.

„Zatímco ostatní stromy ve městě musíme zalévat i třikrát týdně, v ulici Vrchlického to bylo dvakrát za celou dobu od výsadby v roce 2020. Na Masarykovo náměstí jsme dali kolem stromů závlahové vaky, které jim do začátku pomohly se správně uchytit, navíc to pro nás byla jakási „pokusná plocha“, kde jsme chtěli zjistit, jak budou stromy v tomto prostředí fungovat a zda to opravdu je správná cesta pro městské prostředí,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí Katarína Ruschková s tím, že už samotný postup do finále soutěže Adapterra Awards 2022 je úspěchem a potvrzením toho, že jde město správným směrem.

Zdroj: www.jihlava.cz/jezkovy-oci