27. prosince 2022
2 minuty čtení

Covidová pandemie v uplynulých letech zavinila odchod mnoha hygieniků

Během pandemie nemoci covid-19 se podařilo na Vysočině spojit síly a upevnit spolupráci hygieniků se složkami integrovaného záchranného systému. Obrovský příval práce ale zavinil odchod některých pracovníků hygienické stanice.

Na uvolněná místa se dařilo získat nové pracovníky, složitější bylo obsazování vysoce odborných pozic. Od nového roku bude mít Krajská hygienická stanice na Vysočině 111 pracovních míst, jedno místo bude neobsazené.

„Nárůst objemu práce v době epidemie byl enormní. Do procesu trasování a řešení epidemie byly vedle epidemiologů samozřejmě zapojeny všechny odbory hygienické stanice. Vedle řešení epidemie bylo však třeba dál vykonávat naši standardní práci. Bohužel fyzické i psychické vyčerpání se na zdravotním stavu některých kolegů opravdu výrazně podepsalo. Několik kolegů, obzvlášť starších a zkušených, v této době odešlo," uvedla mluvčí KHS Jana Böhmová. Hygienická stanice dlouhodobě poptává pracovníky se zdravotnickým vzděláním, případně chemického zaměření.

Mezi dobré příklady spolupráce hygieniků s krajským úřadem podle Jany Böhmové mimo jiné patřilo vytvoření efektivních elektronických a datových nástrojů, které práci všech zapojených urychlily. Pracovaly na nich IT technici kraje. Zkušenost s pandemií se v běžném provozu hygienické stanice propsala zejména tím, že se víc daří využívat elektronickou komunikaci.

„Nově se mnoho klientů z řad široké veřejnosti, kteří byli zvyklí svá podání doručovat fyzicky, naučilo v době lockdownů využívat naši elektronickou podatelnu nebo datovou schránku, což zlehčuje a urychluje naši práci. My sami pak více využíváme on-line formu jednání či porad," řekla Böhmová.

Zdroj: čtk
Foto: Nemocnice Jihlava