01. srpna 2022
3 minuty čtení

Čísla, která nám nedělají radost, evidují za červenec zdravotníci záchranné služby Kraje Vysočina

Číslo 4573 je součet výjezdů, které uskutečnila Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina během první poloviny letošních prázdnin. Podle statistik je právě uplynulý měsíc z pohledu statistik vůbec nejhorší za posledních deset let.

Loni bylo evidováno  o 400, předloni dokonce o 550 výjezdů méně. Mezi roky 2012 až 2021 ZZS uvádí počet výjezdů 3847, což je v porovnání s letošním rokem zhruba o 16 % méně. Nejčastějším důvodem zásahů posádek v uplynulém měsíci byly somatické obtíže jako horečka, kolaps, dušnost, vysoký krevní tlak či alergické reakce. Téměř devět set výjezdů pak bylo uskutečněno k pacientům s úrazy. Pozadu bohužel nezůstaly ani dopravní nehody, ke kterým vyjížděli zdravotníci celkem 180 krát.

Jeden z rekordů si na své konto zapsala i letecká záchranná služba Jihlavy. Během července uskutečnil Kryštof 12 celkem 98 vzletů, což je vůbec jedno z nejvyšších čísel v historii. Například v úterý 19. července 2022 musel vzlétnout do akce hned devětkrát.

„Před námi je druhá polovina prázdnin. Apelujeme tak na všechny, aby nebrali své zdraví na lehkou váhu. Z bezpečného léta se může rázem stát léto nebezpečné, to si přeci nikdo z nás nepřeje, buďte na sebe opatrní,“ zdůrazňuje tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Petr Janáček.

Zdroj a foto: Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina