28. listopadu 2022
2 minuty čtení

Chystá se obnova železniční tratě z Kostelce do Slavonic. Doprava po této železnici bude rychlejší

Správa železnic pokračuje v přípravách na revitalizaci stoleté dráhy z Kostelce u Jihlavy přes Telč do jihočeských Slavonic s předpokládanou hodnotou skoro 2,2 miliardy korun. Letos bylo na stavbu vydané územní rozhodnutí, správa teď vybírá zhotovitele dokumentace pro stavební povolení. Zahájení stavby bude záviset na možnostech financování. 

Zrychlení dopravy především

Jednokolejná trať 227 z Kostelce u Jihlavy do Slavonic měří 53 kilometrů, obsluhuje i města Třešť, Telč a Dačice. Osobní vlaky tam mohou jezdit rychlostí do 60 kilometrů v hodině. Úpravami trati a jejího zabezpečení by se rychlost vlaků mohla zvýšit na 70 až 80 kilometrů za hodinu, čímž by se zkrátila doba přepravy, uvedla Správa železnic na webu.

Záměr projektu byl centrální komisí ministerstva dopravy schválený k další přípravě v roce 2019. "Předpoklad vydání stavebního povolení je na přelomu let 2024 a 2025, samotný začátek realizace bude ještě upřesněn podle dostupnosti finančních prostředků," uvedla mluvčí.

Vybírá se dodavatel...

Trať bude správa rekonstruovat v její nynější trase. Záměr mimo jiné počítá s obnovením železničního svršku a spodku ve vybraných úsecích a s vybudováním nástupišť odpovídajících platným normám, někde bude potřeba opravit mosty. Dodavatele projektové dokumentace pro stavební povolení a provádění stavby začala správa vybírat minulý měsíc. Podle věstníku veřejných zakázek jde o zakázku s předpokládanou hodnotou okolo 45 milionů korun bez daně z přidané hodnoty.

Mezi Kostelcem a Telčí začaly jezdit vlaky v srpnu 1898. Úsek do Slavonic byl zprovozněný v roce 1902 a o rok později se otevřela další část dráhy do Rakouska. Po druhé světové válce bylo spojení přes státní hranici přerušené, dnes tam vede cyklostezka.

Zdroj: čtk
Foto: ilustrační, redakce