07. srpna 2022
3 minuty čtení

Chráněná dílna v Jihlavě, která zaměstnává přes 300 lidí s postižením, se obává, co bude dál

Společnost Lilacosta, která na Vysočině zaměstnává asi 330 lidí se zdravotním postižením, se bojí kvůli inflaci i nejasnosti ve vyplácení příspěvků o svoji budoucnost. V krajním případě bude muset propouštět. ČTK to řekl její ředitel Michal Kučera.Velkou část zisku podle Kučery nyní ubírá inflace nebo zvyšující se náklady na energie. Společnost funguje v nájmu.

Vzhledem k faktickému počtu lidí, který pro ni pracuje, potřebuje mimo jiné velké plochy pro šatny . V Jihlavě má pronajato přes 1000 čtverečních metrů prostor. Šetřit na energiích podle Kučery není moc reálné, vzhledem k tomu, že by musela společnost investovat do cizího objektu. Není ani možné šetřit například snižováním teploty vytápění, protože lidé se zdravotními obtížemi potřebují pracovat v teplejším prostředí.

Většina pracovníků společnosti pracuje na zkrácené úvazky, často ještě menší než poloviční. Přepočteno na plné úvazky, má firma 142 zaměstnanců, víc než v roce 2021. Růst už ale nyní Kučera nepředpokládá.

Setkání s ministrem

Kolik lidí bude moci v roce 2023 zaměstnat, bude podle něho odvislé také od toho, jak bude nastavený systém podpory zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Má se změnit od nového roku, ale jeho podoba ještě není známá. I proto plánuje setkání s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou a pozval do svého závodu i poslance Aleše Juchelku (ANO), který je stínovým ministrem sociálních věcí.

"Není jistá výše plateb (příspěvek od státu), může se stát, že nebude přímo úměrná růstu počtu zaměstnanců," řekl Kučera. Za rok 2021 dostala společnost na dotacích přes 29 milionů korun, vyplývá to z informací v obchodním rejstříku.

Společnosti Lilacosta funguje jako chráněná dílna od roku 2019, nabízí potřeby pro včelaře, které sama vyrábí. Vyrábí i vlastní přírodní kosmetiku. Její zaměstnanci ale pracují také na zakázkách od jiných společností, patří mezi ně balení či lepení štítků na drogistické zboží nebo kompletování psacích potřeb. Vedle Jihlavy působí také v Havlíčkově Brodě, Třebíči a jihomoravské Miroslavi. Má také vlastní pilu v Račicích u Vyškova.

Zdroj: čtk
Foto ilustrační: pexels.com

 

Dále doporučujeme