24. dubna 2023
2 minuty čtení

Chcete si vyzkoušet někoho zoperovat? Dorazte na Den zdraví, budete mít možnost!

Den zdraví bude letos hodně netradiční. V jihlavském obchodním centru Citypark si budete moci 3. května totiž sami sednout za ovládací konzoli operačního robota v hodnotě několika desítek milionů korun a přenést se na operační sál.

První květnovou středu v OC Citypark Jihlava odborníci z jihlavské nemocnice v rámci Dni zdraví představí od 10 do 17 hodin některé z oborů, kterým se věnují. Kuřáci se tak dozví, jak skončit se svým zlozvykem, budoucí maminky si budou moci pohovořit s laktační poradkyní. Zájemcům bude určtěna krevní skupina, na místě budou také nutriční terapeutky.

„Prevence je základ a letos jsme se rozhodli Světový den zdraví pojmout netradičně. Zájemci se budou moci podívat na nového operačního robota, který využívají teprve několik měsíců operatéři v jihlavské nemocnici. Lékař díky operačnímu systému Da Vinci XI provádí zákrok z operačního sálu, ale bez kontaktu s tělem pacienta. Robotická technologie řeší složité a náročné operace z několika vpichů, podobně jako laparoskopie, avšak umožňuje větší rozsah pohybu, je velmi precizní. Studie srovnávající všechny typy
operací, od otevřených přes laparoskopické až po roboticky asistované, prokazují výhody robotického přístupu v řadě operací, proto jsou vyhledávané. Rekonvalescence a návrat do běžného života jsou po robotickém zákroku velmi rychlé,“ jmenuje ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev.

Chirurgická základna má čtyři pohyblivá ramena, která drží chirurgické nástroje a kameru. Ramena se pohybují všemi směry a umožňují 360 ti stupňový pohyb nástroje. Druhou částí robota je ovládací konzole. Třetí a čtvrtou část robotického systému tvoří přístrojová věž a operační stůl. Věž obsahuje nezbytné přístroje a počítačový systém. Stůl je s celým systémem plně synchronizovaný, takže i při zavedení chirurgického nástroje do těla pacienta jím lze pohybovat.

Zdroj a foto: Nemocnice Jihlava