31. března 2023
3 minuty čtení

Česká pošta ruší pobočky. Na Vysočině jich ubyde devět

Na Vysočině zavře Česká pošta od července devět poboček. Měl by to být nejmenší počet mezi kraji. V Česku pošta z ekonomických důvodů zruší 300 poboček z 3200. Na Vysočině o jednu pobočku přijdou Moravské Budějovice a po dvou pobočkách okresní města Jihlava, Třebíč, Havlíčkův Brod a Žďár nad Sázavou.

O dvě z šesti poštovních poboček přijde padesátitisícová Jihlava. Podle Miroslava Štěpána, pověřeného zástupce generálního ředitele České pošty, má jít o pobočky Jihlava 2 v Havlíčkově ulici u vlakového nádraží a o poštu Jihlava 5 v ulici S.K. Neumanna. Fungovat mají do konce června 2023.

Vedení města mimo jiné prověří, jestli bude zachovaná docházková vzdálenost na poštu, která by se nově měla prodloužit ze dvou na tři kilometry. „Situaci analyzujeme," řekl jihlavský radní David Beke.  Podotkl, že mu chybí například informace o možné náhradě v podobě pošty Partner.

V Havlíčkově Brodě, kde žije skoro 23 000 lidí, budou zrušené poštovní pobočky v ulicích Pražská a Nádražní. „Nelíbí se nám to a budeme protestovat proti tomuto rozhodnutí," řekl havlíčkobrodský starosta Zbyněk Stejskal. Uvedl, že pro město je nepřípustné zrušení pošty v Nádražní ulici. „Protože je pro nás strategickou poštou, využívá ji mnoho občanů," uvedl. Když budou všichni jezdit na poštu u náměstí, mohlo by to podle něj také ztížit dopravu v centru, i kvůli omezeným možnostem parkování.

Ve dvacetitisícovém Žďáru nad Sázavou chce pošta zrušit pobočky v ulicích Sychrova a Brodská. „Osobně se domnívám, že zejména ta pobočka na Brodské ulici může obyvatele docela bolet, protože sídliště Žďár 3 je poměrně velké a je tam hodně lidí seniorního věku," řekl starosta Martin Mrkos. Zároveň uvedl, že chápe potřebu transformace České pošty. Očekává, že její zástupci navštíví obce s rušenými pobočkami. Bude se jich ptát na možnost zachování pošty v Brodské ulici a na řešení kapacit centrální pošty, kde se už teď poměrně dlouho čeká na odbavení.

V Třebíči jsou čtyři pošty, zůstat by měly dvě. „Samozřejmě, nevítáme zrušení žádné pobočky, ale v tuto chvíli nemám podrobné informace," řekl starosta Pavel Pacal. Podle něj je potřeba, aby pošta plnila služby, které má.

V Moravských Budějovicích bude zrušená pobočka na náměstí ČSA.

Zdroj: čtk
Foto: fb Česká pošta