02. srpna 2022
3 minuty čtení

Cenové nabídky na stavbu Horácké multifunkční arény převyšují původní odhady. Co teď?

Jihlavští zastupitelé se dnes poprvé seznámili s cenovými nabídkami na stavbu Horácké multifunkční arény. Částky se pohybují v rozmezí od 1,9 do 2,25 miliardy korun. S takovou částkou v původních odhadech město nepočítalo, zastupitelé se v následujících měsících budou muset rozhodnout o dalším postupu.

Ještě tento týden bude jmenována komise sestavená z odborníků, zástupců jednotlivých politických klubů v jihlavském zastupitelstvu a zástupcem Kraje Vysočina, aby zhodnotila cenové nabídky a doporučila tu nejvhodnější variantu zastupitelům města.  

 „Tento proces bude trvat několik týdnů,“ uvedl náměstek primátorky pro oblast investic a rozvoje města Petr Ryška. Podle jeho slov jsou a budou nabídky důkladně kontrolovány z hlediska splnění všech náležitostí a kvalifikačních předpokladů a souběžně budou hodnoceny odborně politickou komisí jmenovanou k tomuto účelu. První jednání komise bylo svoláno na středu 10. srpna 2022.

„V hodnocení není hlavním kritériem se stoprocentní váhou pouze cena, ale jsou tam i další důležité parametry,“ doplnil Ryšku radní Jihlavy a manažer výstavby David Beke.  Podle něj se bude prověřovat několik cest, jak situaci řešit. „Můžeme například hledat soukromé zdroje pro spolufinancování, můžeme prověřit možnosti vzít si od bank vyšší úvěr, můžeme také stavbu rozdělit na etapy, můžeme se snažit o přesoutěžení nebo můžeme jako jedno z krajních řešení projekt multifunkční haly ukončit a připravit variantu stavby malého zimního stadionu, který by Jihlava zvládla sama bez další finanční podpory,“ nastínil některé z variant dalšího postupu David Beke s tím, že se nedá čekat rozhodnutí v řádu dnů, ale všechny varianty musí zastupitelé důkladně prodiskutovat.

Zdroj: www.jihlava.cz/jezkovy-oci