17. října 2022
2 minuty čtení

Bude to láska? Jihlavská zoo dovezla levhartovi nevěstu z Polska

Červenou knihovnu ze zoologických zahrad máme tak nějak všichni moc rádi, a tak budeme čtyřletému samci levharta perského přát, aby k sobě s novou levhartí samicí našli brzy cestu. Ta za ním totiž přicestovala v sobotu do jihlavské zoo z polského Gdaňska, aby spolu vytvořili pár a... ještě není po desáté večer, a tak nemůžeme podrobně pokračovat dál. :-)

Každopápdně mláďata měla jihlavská zoo u těchto levhartů naposled v roce 2009, chtěla by se znovu zapojit do jejich chovu. 

Nová samice levharta perského se narodila před 11 lety v německém Münsteru, teď žila v zoo v Gdaňsku. "Transport dopadl bez komplikací a nyní nás čeká nejsložitější část, postupné spojování obou zvířat," uvedl zoolog Richard Viduna.

Levhart perský je jedním z největších poddruhů levharta skvrnitého. Samci v průměru váží 65 až 70 kilogramů, samice jsou menší. Jde o ohrožený poddruh, vyskytoval se v Íránu, Turecku, na Kavkaze, Turkmenistánu nebo Afghánistánu. Levharty ohrožují pytláci, doplácejí také na úbytek přirozené kořisti a ztrátu přirozeného prostředí.

Zdroj: čtk, foto: pexels.com