21. dubna 2022
5 minut čtení

Brtnické divadlo Bezchibi vás zavede do hrobky tanečním krokem. Budete se bavit i dedukovat

Sobota 23. dubna 2022 bude ve znamení premiéry nové hry divadelního spolku Bezchibi. Tato parta nadšenců z Brtnice a okolí, která ráda baví sebe a své publikum, v uplynulých měsících nacvičila detektivní komedii Do hrobky tanečním krokem. Tu divákům v premiéře představí kde jinde než doma v Brtnici u Jihlavy, v budově kina v 19 hodin. Druhou premiéru uskuteční ve středu 27. dubna 2022 v 19 hodin tamtéž.

Letos je to 35 let, kdy divadlo založil herec Otmar Brancuzský

Divadelní spolek Bezchibi založil už v roce 1987 v Brtnici herec a dabér Otmar Brancuzský, rodák z Jihlavy. Po několika hrách se však činnost spolku pozastavila. O znovuzrození se v roce 2001 postaral především současný režisér a principál divadla Michal Lurie. Od té doby spolek odehrál řadu her, většinou komedií. 

Novou hru secvičili podle scénáře amerického herce, scénáristy, režiséra, producenta, aktivisty a muzikanta Normana Robbinse. Ten v roce 1978 napsal scénář na detektivní hru Hrobka s vyhlídkou, která se dočkala řady zpracování v různých divadlech po celém světě. DS Bezchibi ji předvedl svým divákům v divadelní sezoně 2011/2012.  Po dlouhých 20 letech se Norman Robbins odhodlal k sepsání volného pokračování této oblíbené divadelní hry a nazval jej Do hrobky tanečním krokem.  Hra je samostatným dílem a nevyžaduje znalost děje Hrobky s vyhlídkou. 

Budete se bavit i dedukovat

Děj nás zavádí do osamělého rodinného sídla nedaleko Londýna. Sem se za mlhavého a sychravého anglického počasí sjíždí pět pozůstalých členů rodiny profesionálních zabijáků Tombů, aby projednali dědické záležitosti. Ty vede rodinný právník a jeho přísně vyhlížející sekretářka. Útulnou atmosféru se pochybným způsobem snaží zajistit najatý uklízeč a prostě vyhlížející hospodyně. Když u dveří zazvoní muž v klaunském obleku, který měl nedaleko domu autonehodu, začnou se plány všech poněkud komplikovat. V domě se dějí podivné věci, jeden po druhém umírají nejen členové rodiny.

Jak vzniká divadelní hra a na koho se můžete těšit?

Hru Do hrobky tanečním krokem začal DS Bezchibi studovat v podzimních měsících minulého roku. Týdně proběhly jedna až dvě zkoušky. Dělaly se škrty, úpravy, scénář bylo potřeba zpracovat tak, aby byla hra pro diváky atraktivní a snáze pochopitelná. „Náš režisér je věhlasný v tom, že každou hru pojme po svém. Ze scénáře, u kterého by se člověk nezasmál ani náhodou, udělal napínavý a vtipný kus. Diváci se budou bavit i bát. Hra je přiměje přemýšlet a dedukovat.“ říká jedna z hereček DS Bezchibi Eva Koudelová.

Bezchibi si udržuje pevný střed, svého režiséra a pár původních členů, kteří hrají od doby jeho znovuobnovení v roce 2001.  K nim se během let přidávali další a další. Někdo odehrál třeba jen roli a zase zmizel, jiný vydržel déle. V současné době je v souboru aktivních 12 členů, které uvidíte ve zmíněné hře Do hrobky tanečním krokem. Důležitým členem je také Miloš Heres, působící coby technik, zvukař a osvětlovač.

Role přitepleného uklízeče Vernona se zhostil Robert Nevole, hospodyni Ednu, která vypadá, jako by neuměla do pěti počítat, si v sobotu vystřihne Lucie Tomková a ve středu Lucie Koláčková. Rodinného právníka hraje sám pan režisér Michal Lurie, jeho falešně milou sekretářku Kamila Cejnková. Coby Augustus Tomb září s grácií sobě vlastní zkušený charismatický herec Vlastimil Václavek, jeho sestru Octavii pak ostřílená herečka Dagmar Coufalová, kterou bude ve středu alternovat v současnosti nejmladší členka spolku Kateřina Mátlová. Role protivné Henrietty Tombové se zhostila Eva Koudelová, její naivně a mírumilovně působící sestru Athénu ztvárňuje se svým roztomilým úsměvem Simona Nevolová. Mužské oko potěší pohled na nymfomanku Fábii Tombovou v podání Michaely Pojerové. Roli nezvaného hosta dostal Robert Günther.

Divadelníci rádi přijedou i k vám...

Mnohé divadelní štace si soubor zařizuje sám, jindy pořadatelé akcí volají sami. Pokud byste chtěli DS Bezchibi pozvat i k vám, máte možnost. Informace a kontakty najdete na Facebooku Bezchibi – spolek divadelní Brtnice.

Autoři: redakce, Eva Koudelová (DS Bezchibi), foto: archiv DS Bezchibi