25. srpna 2022
2 minuty čtení

Brtnicí v neděli po sedmileté pauze opět projde morový průvod. Přípravy trvají několik měsíců

Původně se měl historický morový průvod s více než 200 kostýmovanými postavami uskutečnit už předloni, dvouletý odklad způsobil koronavir. Brtnice si procesím připomíná morovou epidemii z roku 1715 každých pět let.

Kostýmovaný průvod s alegorickou postavou Moru prošel Brtnicí naposled v roce 2015. "My jsme si stanovili, že bude po pěti letech, aby se to vázalo k výročí morové rány z roku 1715," uvedla starostka Miroslava Švaříčková. Další historický průvod by se tak měl uskutečnit v roce 2025.

Přípravy kostýmovaného průvodu trvají měsíce. Organizátoři vycházejí ze seznamu lidí, kteří už v kostýmech dříve chodili. V některých rodinách se kostýmy dědí z generace na generaci. Některé se nově šijí.

Tradice je na seznamu nemateriálních statků lidové kultury České republiky. Kostýmovaný průvod prochází městem nepravidelně od roku 1926, letošní bude jednadvacátý. Církevní procesí se konají od roku 1715. "To nebylo přerušeno. To se Brtničtí zavázali jako poděkování Andělu Strážci za to, že mor byl odvrácen," uvedla starostka.

Průvody budou o víkendu, kdy se v Brtnici slaví pouť. První církevní procesí vyjde v sobotu večer od farního kostela svatého Jakuba k morovému kříži na konci města, kde je hromadné pohřebiště obětí moru. Podle dostupných údajů tehdy ve městě zemřelo 183 lidí. Ponocní pak od 21.00 hodin zpěvem z kostelní věže žádají o ochranu města, pouťová zábava po tu dobu musí utichnout.

Kostýmovaný průvod půjde v neděli od zámku v 9.30 hodin na náměstí, kde se sejde s církevním průvodem. Účastníci budou společně pokračovat opět k zámku. Věřící se pak zúčastní mše v zámeckém kostele, která začne v 10.30 hodin. Než přejde průvod, bude zastavená doprava na objízdné trase městem.

Zdroj: ČTK
Foto: Město Brtnice

 

Dále doporučujeme