05. března 2023
3 minuty čtení

Bronz ze štafety na ZOH v Soči je ve správných rukou

České biatlonistky dnes při dodatečném předání bronzových medailí ze Soči 2014 připomněly, že došlo na dřívější slova Gabriely Soukalové, která po původním čtvrtém místě ve štafetě Jitce Landové řekla, že ty medaile jednou dostanou. Budoucí vítězka Světového poháru měla už tehdy podezření na doping ruských soupeřek. Novinářům ale řekla, že k diskvalifikovaným soupeřkám, které původně skončily druhé, žádnou zášť necítí.

„Musím říct, že to vnímám jako satisfakci v boji proti dopingu. Snažili jsme se, aby všichni sportovci měli rovné podmínky z hlediska přípravy i antidopingu. I když nemůžu říct, že by to bylo, jako bychom získaly tu medaili na místě, alespoň částečně nějaká satisfakce po té době přišla," řekla Soukalová a byla ráda, že dodatečný ceremoniál se uskutečnil právě v Novém Městě na Moravě.

Zatímco Soukalová v dalších letech vyhrála Světový pohár a dvě zlaté medaile na mistrovství světa, tehdejší situace ji trápila kvůli ostatním. „Mrzí mě, že moje kamarádky Jitku Landovou a Evu Puskarčíkovou připravily o ten nejhezčí moment kariéry a umím si představit, že po Soči a této medaili by se třeba jejich kariéra odvíjela úplně jiným směrem a možná spousta věcí byla jinak," řekla Soukalová.

Na dřívější slova Soukalové upozornila na tiskové konferenci právě Landová, která se dodatečně dočkala největšího ocenění v kariéře. „Ta její věta byla k zamyšlení a já si říkala, co by ne, protože Rusky byly pověstné tím, že dopují. A těžko říct, jestli je to jejich vina, nebo jim trenéři něco dávají a ony o tom nevědí. Například Olga Zajcevová se pořád odvolávala. Takovou pověst však měly vždy, tak jsem si říkala, že má asi pravdu a je to otázka času. V roce 2017 nám to oznámili a teď v roce 2023 tu medaili máme," uvedla Landová.

K pozávodním reakcím v Soči se vrátila i Puskarčíková. Tehdy ji těšilo i čtvrté místo. „Byla to hrozná euforie, protože jsme nečekaly, že bychom mohly být v nejlepší šestce. Top 4 byla něco neskutečného. Byly s tím pochopitelně spojené i pocity, že medaile byla kousek, z hlediska času v cíli to ale bylo daleko. Byl to spíše tedy veselý okamžik,“ uvedla závodnice.

Zdro a foto: čtk