04. října 2022
3 minuty čtení

Bosch začne v Jihlavě vyrábět i díly pro elektromobily, sériově od roku 2024

Společnost Bosch Diesel začne v Jihlavě vedle komponent pro spalovací motory vyrábět také díly pro elektrická osobní vozidla. Připravuje se na sériovou výrobu elektronáprav, elektrických motorů, statorů a rotorů. První linky bude osazovat příští rok, v dalším roce počítá se zahájením sériové výroby. Firma to uvedla v tiskové zprávě, výši investice ani počet nových míst neuvedla. Společnost má 4500 zaměstnanců. 

Nový výroba posílí význam jihlavského závodu

Nová výroba zaměřená na elektromobilitu posílí význam jihlavského závodu pro firmu Bosch, zároveň se stane na Vysočině dalším významným milníkem rozvoje průmyslu, uvedl Ralph Carle, obchodní ředitel společnosti Bosch Diesel. Přibudou také pracovní příležitosti. "Do budoucna budeme hledat zaměstnance nejen do výrobních pozic, ale i do specializovaných profesí a podpůrných oddělení," uvedl. Počet nových míst nezmínil.

Nové výrobní kapacity budou podle firmy budované postupně. Se sériovou výrobou elektronáprav, statorů a rotorů počítá od roku 2024 a sériovou výrobu elektromotorů má v plánu zavést v Jihlavě od roku 2025. Vedle výroby a montáže nových výrobků tam bude fungovat také dlouhodobá zkušebna. Výrobky pro elektromobily tak bude firma dodávat rovnou výrobcům elektrických osobních automobilů.

Autodíly vyrábí také českobudějovický Robert Bosch. "Elektrický motor s vysokou pravděpodobností ještě dlouho nebude jediným pohonem na trhu. Oba české závody zaměřené na automobilovou techniku se proto nadále věnují i stávající výrobě a vývoji komponent pro spalovací motory," uvedl Milan Šlachta, reprezentant skupiny Bosch v ČR.

První linky budou na závodě Jihlava - Pávov už příští rok

Místo pro novou produkci už Bosch Diesel připravuje v závodě v Jihlavě - Pávově. První linky instaluje na jaře příštího roku. "Pak může začít i výroba prvních vzorků nových produktů, tak, aby je i pilotní zákazník otestoval v klasických sériových podmínkách a následně mohl nechat projít vozidla s novým typem pohonu homologací," uvedl Rajendra Basavaraju, technický ředitel firmy Bosch Diesel. Kvůli nové výrobě přesunula firma Bosch některé nevýrobní činnosti do logistického centra LOG Point 112 v Jihlavě.

K hlavním výrobkům firmy Bosch Diesel teď patří vysokotlaká čerpadla pro dieselové motory, tlakové zásobníky, regulační ventily tlaku, vstřikovací injektory a zpětné vedení paliva pro systém common rail. "Strategie rozvoje kompetencí v oblasti udržitelné mobility v Jihlavě podporuje celkovou strategii firmy Bosch v oblasti elektrifikace a ochrany klimatu," uvedl obchodní ředitel. Doplnil, že se společnost Bosch zavázala k cílům EU stanoveným v Zelené dohodě (Green Deal).

Zdroj: čtk
Foto: www.bosch.cz

Dále doporučujeme