31. října 2022
3 minuty čtení

Blíží se Dušičky, policisté varují před zloději i svátečními řidiči

Den památky zesnulých si každoročně připomínáme 2. listopadu, letos se jedná o středu, tedy běžný pracovní den. V období kolem „Dušiček" očekávají policisté z Krajského ředitelství policie kraje Vysočina zvýšený provoz na pozemních komunikacích. Policisté v těchto dnech proto zvýší dohled nad silničním provozem a budou kontrolovat místa, kde se nacházejí hřbitovy, aby předcházeli případné protiprávní činnosti.

„V souvislosti s památkou zesnulých upozorňujeme účastníky silničního provozu, aby jezdili opatrně, zbytečně nespěchali a na cestu se vždy vydávali odpočatí. V tomto období vyjíždí často i tzv. sváteční řidiči, kteří nemusí mít včasnou reakční dobu, a proto je potřeba být v každé situaci
obezřetný a opatrný. Pamatujte, že je tu již podzim, a proto mohou být silnice pokryté mokrým listím, popřípadě namrzlé. Po ránu také bývají časté mlhy,"
apeluje Martin Hron, koordinátor prevence kriminality.

Doprava ale není jediným problémem. Při návštěvě hřbitovů buďte opatrní i na své věci. Hřbitovy a parkoviště blízko nich by mohli navštěvovat i lidé, kteří sem přijdou úplně za jiným účelem. Majitelé vozidel často spoléhají na to, že se vzdálí od auta jen na chvíli a předpokládají, že se nemůže nic stát. Na vloupání do vozidla a jeho prohledání ale zloději stačí jen chvilka. Proto cennosti nenechávejte na sedadlech či jiných viditelných místech, popřípadě ani v zavazadlovém prostoru. Vaše věci nemusí být v bezpečí ani tehdy, pokud si je vezmete s sebou na hřbitov. V okamžiku, kdy svoji kabelku nebo jinou cennost byť jen na chvíli odložíte a odejdete, stává se váš majetek velmi snadným cílem pro zloděje.

Jihlavské hřbitovy i areál krematoria jsou připraveny na nápor návštěvníků

Prodloužena je například otevírací doba. Ústřední hřbitov a Kalvárii mohou lidé v těchto dnech navštívit od 7 do 19 hodin. V provozu je i tamní prodejna, kde si mohou zájemci nakoupit dušičkové vazby a svíčky, a to v čase od 8 do 17 hodin. Mimořádná otevírací doba je také v areálu krematoria v Lesnově, jehož součástí je urnový háj, dvě vsypové a jedna rozptylová loučka. „Hlavní brána v ulici Smrčenská, kde se nachází i parkoviště, je otevřena od 8 do 18 hodin. Vedlejší brankou, jejíž vchod se nachází přímo u budovy krematoria, mohou návštěvníci procházet od 8 do 14:30 hodin,“ informoval mluvčí Služeb města Jihlavy, které krematorium provozují, Martin Málek.

Stejně jako na Ústředním hřbitově, si mohou lidé také v areálu krematoria zakoupit svíčky, věnce, rostlé nebo řezané květiny a další dušičkové zboží.

Foto: redakce
Zdroje: jihlava.cz/jezkovyoci, Tisková zpráva Krajského ředitelství policie kraje Vysočina