29. října 2023
3 minuty čtení

Bitcoinmat v Jihlavě se stal terčem podvodů. Lidé kvůli falešným telefonátům přicházejí o všechny své úspory

Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina opětovně varují veřejnost a vyzývají k velké obezřetnosti. Jde o případy, kdy jsou lidé telefonicky kontaktováni údajným pracovníkem banky pod záminkou napadeného účtu či zneužití osobních údajů.

Jde však o podvodné telefonáty, které mají v lidech vyvolat strach a paniku s cílem donutit je převést svoje peníze na účet pachatelů nebo je vložit do bankomatu „třetí generace.“ Lidé, kteří těmto podvodníkům uvěří, o své peníze přicházejí. A nejedná se přitom o malé částky, ale o částky v řádech stovek tisíc korun.

Případ podle velice podobného scénáře se odehrál v uplynulém týdnu. Neznámý pachatel telefonicky kontaktoval ženu z Vysočiny. Pracovník banky poškozenou přesvědčil, že musí vybrat veškerou finanční hotovost, kterou má na svých účtech a tuto následně vložit na tzv. zrcadlový účet, který on založí u
banky. Žena si vybrala ze svých účtů 380 000 korun následně podle dalších instrukcí od bankéře odjela k bitcoinmatu do Jihlavy, kam chtěla peníze pomocí obdržených QR kódů vložit. Velkým štěstím bylo, že kolem právě procházeli dva policisté v civilu, kteří si ženy všimli a před uskutečněním vkladů ji oslovili a od dalšího jednání odradili, čímž její peníze zachránili.

„Tyto případy řešíme v posledních dnech téměř denně. Podvod pod legendou napadení účtu může začínat několika způsoby. Před několika dny jsme na Vysočině řešili případ, kdy žena přišla o částku 700 000 korun. Všechny telefonáty údajných bezpečnostních pracovníků banky vždy směřují k jedinému - sdělit poškozenému informaci, že jeho účet je napaden a hrozí odcizení finančních prostředků z účtu. Obsahem telefonátu může být také sdělení, že někdo zneužil osobní údaje a doklady poškozeného a někdo neznámý si právě vyřizuje půjčku, kterou bude potom muset poškozený platit," varuje mjr. Mgr. Martin Vaněček, vedoucí odboru analytiky a kybernetické kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina s tím, že lidé musí být opatrní a nelze se spolehnout ani na zobrazované číslo, které může skutečně vypadat jako telefonní číslo instituce, za kterou podvodník vystupuje. Jedná se o metodu, kdy pachatel za pomoci speciálního softwaru dokáže překrýt své skutečné číslo, číslem jiným, které se zobrazuje na přístroji poškozenému. Proto doporučujeme, takový hovor co nejrychleji ukončit a na pokyny v žádném případě nereagovat.

Zdroj: Krajské ředitelství policie kraje Vysočina
Foto: freepik.com