21. února 2023
3 minuty čtení

Biatlonistky převezmou v Novém Městě na Moravě bronz ze štafety v Soči 2014

Bývalé biatlonistky Gabriela Soukalová, Veronika Vítková, Eva Puskarčíková a Jitka Landová převezmou během Světového poháru v Novém Městě na Moravě dodatečně bronzové medaile ze štafety na olympijských hrách v Soči 2014.

Jak informoval Český olympijský výbor, slavnostní předání se uskuteční v sobotu 4. března mezi stíhacími závody. České reprezentantky před devíti lety v závodě na 4x6 kilometrů skončily při vítězství Ukrajiny čtvrté, původně druhé Rusky ale byly později diskvalifikovány kvůli dopingu. Na druhou pozici se místo nich posunuly Norky.

„Doufáme, že si na ceremoniál fanoušci počkají a připraví členkám bronzové ženské štafety pořádné ovace, které si v roce 2014 nemohly vychutnat. Ruský doping potíráme v rámci Světové antidopingové agentury i Mezinárodního olympijského výboru už mnoho let. Striktní přístup zastává i český biatlon a Český olympijský výbor," řekl předseda ČOV Jiří Kejval.

Ceremoniál uvede ve Vysočina Areně olympijská hymna, vedle Kejvala se bude na předání podílet i prezident Českého biatlonu a viceprezident Mezinárodní biatlonové unie Jiří Hamza. „Jsem moc rád, že děvčata dostanou medaile v Novém Městě na Moravě před domácími fanoušky. Je to pro nás i satisfakce za to, že jsme stáli v první linii boje proti ruskému dopingu v rámci IBU," řekl Hamza.

„Informace o bronzu pro naši štafetu jsme dostali už loni. S členkami týmu i Českým svazem biatlonu jsme se však dohodli, že chceme uspořádat co nejhezčí ceremoniál. Ve sportovní atmosféře, s desítkami tisíc diváků, realizačním týmem i rodinami biatlonistek, abychom jim alespoň trochu vynahradili atmosféru a zážitky, o které všichni přišli. Bronzové medaile, ale i odznaky a diplomy, které k nim patří, už máme," řekl sportovní ředitel ČOV Martin Doktor.

„Z mého pohledu to nevnímám jako satisfakci, protože zážitky už nám nikdo nevrátí. Ale vzhledem k tomu, že nás čeští fanoušci roky podporovali a fandili nám, těším se, že si společně připomeneme ty nejhezčí momenty u biatlonu," uvedla Soukalová.

Během ceremoniálu budou oceněni i členové realizačního týmu, kteří se na úspěchu v Soči podíleli. K medailím přibudou rovněž finanční odměny, které ČOV vyplatí jak medailistkám, tak i realizačnímu týmu. Celkem jde o 900 tisíc korun pro členky štafety a 200 tisíc korun pro doprovod.

Zdroj: čtk
Foto: www.biathlonnmnm.cz