27. prosince 2022
2 minuty čtení

Akutní respirační onemocnění na Vysočině je stále nad hranicí epidemie, v posledních dnech ale nárust stagnuje

Již druhý týden je stav akutních respiračních onemocnění na Vysočině nad hranicí epidemie, v posledních dnech počet lidí s obtížemi ale stagnuje. Na 100 000 obyvatel připadá v půlmilionové Vysočině 2485 nemocných.

Před týdnem jich bylo 2503. Nejvíc nemocné jsou malé děti, nejrychleji nemocných přibývá mezi lidmi staršími 65 let, uvedla mluvčí krajské hygienické stanice Jana Böhmová.

„Co se týká případů u dětí do pěti let, tam je pořád nejzasaženější Pelhřimovsko a potom Žďársko, ale co se týká nárůstu případu mezi lidmi staršími 65 let, tam se situace asi nejhůř vyvíjí na Žďársku, kde je nárůst o 36 procent,"  řekla Böhmová. Laboratorně jsou v kraji potvrzené případy chřipky typu A i B a také RS viry.

„Máme bohužel hlášeny hospitalizace kojenců z důvodu dušnosti a zhoršeného dýchání, nejsou v ohrožení života," řekla Böhmová.

Hygienici podle ní věří, že by nemocnost mezi dětmi mohla díky současným vánočním prázdninám klesnout, vyučování znovu začne 3. ledna. „Důležité je, aby se do školních kolektivů vracely děti, které už jsou zdravé. Pokud mají nějaké příznaky, je důležité, aby je rodiče nechávali doma, aby se to zase nerozjíždělo," řekla Böhmová.

Na Žďársku připadá na 100 000 obyvatel 3789 nemocných, při stejném přepočtu je nejméně nemocných na Třebíčsku, kde jich je 1690.

V Nemocnici Nové Město na Moravě na Žďársku trvá od 19. prosince zákaz návštěv. Před návštěvou je vhodné její možnost ověřit také u provozovatelů sociálních zařízení včetně domovů pro seniory.

Zdroj: ČTK
Foto: freepik.com