13. dubna 2023
2 minuty čtení

A pořád se to děje. Falešní bankéři a technici vylákali z ženy z Jihlavska 800 tisíc

Kvůli falešným pracovníkům bank a falešným bezpečnostním technikům přišla žena z Jihlavska o 800 000 korun. Vylákali je z ní historkou o zneužití jejích osobních údajů a sjednaném úvěru. Případem podvodu, který není ojedinělý, se zabývá policie, sdělila mluvčí Jana Kroutilová.

Ženě nejprve zavolal údajný pracovník finanční instituce s tím, že spolu musejí vyřešit úvěr sjednaný předchozího dne. Žena ale o ničem nevěděla, on ji začal děsit zneužitím údajů a ohrožením naspořených finančních prostředků. Ženě oznámil, že dá podnět k prošetření. Dále se jí postupně ozvali lidé vydávající se za pracovníka banky a bezpečnostního technika. Nakonec ji přesvědčili, aby svoje peníze vybrala, odjela do jiného města a vložila je prostřednictvím zaslaných QR kódů do bitcoinmatu. O další peníze pak přišla ještě tím, že si na radu podvodníků vzala úvěr a peníze opět vložila do speciálního bankomatu, uvedla Kroutilová.

Podobný scénář měl i případ muže, kterého podvodníci s historkou, že peníze na jeho účtu jsou ohroženy, přiměli vybrat a do bitcoinmatu vložit přes 150 000 korun. Poté se mu již nikdo neozval, falešný pracovník banky byl nekontaktní a muž zjistil, že naletěl podvodníkovi.

Zachovat chladnou hlavu

Lidé by měli vědět, že jejich banka by nikdy situaci ohrožení peněz neřešila telefonicky a nucením k nelogickým peněžním operacím. V podobných případech by měl majitel účtu především kontaktovat přímo svoji banku, číslo by si ale měl vyhledat sám a nevyužívat kontaktů, které mu poskytne někdo, koho nezná. Radí také zachovat chladnou hlavu, nejednat zbrkle a poradit se.

Zdroj: čtk
Foto: pixabay.com