09. ledna 2023
3 minuty čtení

999. premiéra v Horáckém divadle Jihlava je o Haničce Písničce

Svoji premiéru v prostorách Divadelního klubu bude mít 14. ledna v 19.30 dílo Je naprosto nezbytné. Divadelní večer s písničkami a přímými citacemi z dokumentů o populární zpěvačce Haně Zagorové vznikl prý z momentálního nápadu a tvůrčího přetlaku všech zúčastněných.

 „V Horáckém divadle Jihlava se souběžně zkoušel od konce listopadu a v průběhu prosince tzv. „troják“ – Šepoty a výkřiky na velké scéně, na malé scéně Pohádky o mašinkách a v divadelním klubu toto hudební představení,“ říká režisér a nový umělecký šéf divadla Michal Zetel. „Tento večírek má být poctou osobnosti, která se s neskutečnou pokorou a profesionalitou udržela celých šest dekád na vrcholu kumštu! Bez jakéhokoliv morálního šrámu či zaváhání. Navzdory tomu, že celý život bojovala s těžkou nemocí, vždycky jela naplno ,“ dodal Zetel.

Pět herců – Svetlana Hruškociová, Lucie Sobotková, Petr Soumar, Ondřej Šípek a František Maňák v hodinovém hudebním pořadu provedou diváky prostřednictvím písniček celým životním příběhem Hany Zagorové.

„Je nutné dodat, že rozhodně nejdeme cestou patosu, ale humoru. A texty, se kterými pracujeme, jsou přímými citacemi a replikami z dokumentů o Hance Zagorové, tedy slova a vyjádření, které ona sama někde vyslovila či někdo jiný řekl o ní," upřesňuje režisér Zetel.

O hudební nastudování a živý hudební doprovod se postaral hostující klavírista Martin Braun. Choreografka a tanečnice Anna Korba Vanacká, která poprvé spolupracovala s HDJ na inscenaci Klaunova cesta ze Země na Měsíc, se vedle pohybové spolupráce uplatnila také jako autorka scénáře a dramaturgyně.   

Hudební večírek k poctě Hany Zagorové s názvem Je naprosto nezbytné bude prvním projektem z řady „HDJ_underground“. Underground, tedy prostor v Divadelním klubu, se stane otevřeným prostorem pro autorské projekty různého charakteru i žánrů, prostorem pro nápady, které vznikají „z přetlaku“ a tvůrčí energie všech členů uměleckého souboru.

Zdroj: Horácké divadlo Jihlava